Status uchodźcy dla Ukraińców: co daje i jak uzyskać go w Polsce? Odpowiadamy

Gdzie emigrują Ukraińcy i na jakie ułatwienia mogą liczyć przy przekraczaniu granicy? Sprawdziliśmy, jak polski rząd upraszcza procedury.

Uchodźców zza ukraińskiej granicy wciąż przybywa. Polski rząd ma przyjąć projekt specustawy dotyczący pomocy. Uproszczono również procedury związane z wnioskowaniem o status uchodźcy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. 

Status uchodźcy w Polsce dla Ukraińców. Jak wyglądają procedury? Nigdy nie były prostsze

Jak wyglądają procedury związane z ubieganiem się o status uchodźcy w Polsce? Zwykle najpierw należy złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej u Straży Granicznej. Po wypełnieniu wniosku i wstępnej rozmowie z pracownikami Straży Granicznej, dokumenty zostają przekazane do Urzędu ds. Cudzoziemców i to szef tego urzędu podejmuje decyzję o przyznaniu statusu uchodźcy.

W kolejnym kroku uchodźca jest kierowany do punktu recepcyjnego, a następnie do otwartego ośrodka dla cudzoziemców. Procedura przyznania statusu uchodźcy w Polsce trwa zwykle ok. 6 miesięcy, a każda osoba otrzymująca status uchodźcy wchodzi w posiadanie specjalnego dokumentu TZTC (Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca). W normalnych warunkach, cudzoziemiec przez pierwsze 6 miesięcy od zatwierdzenia wniosku o status uchodźcy nie może podjąć pracy na terenie Polski.

Polskie władze uprościły obecnie dotychczasowe procedury, aby ułatwić Ukraińcom otrzymanie schronienia. M.in. ze strony Prezydent.pl dowiemy się, że obywatele Ukrainy przy przekraczaniu polskiej granicy nie muszą rejestrować się od razu w punktach recepcyjnych, mogą od razu podróżować do swojego miejsca docelowego. Aktualnie nie trzeba dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski są wystarczające.

Status uchodźcy dla Ukraińców, czyli ochrona międzynarodowa: co daje? Ułatwienia w szybkim podjęciu pracy, świadczenia rodzinne i nie tylko

Uchodźcy z Ukrainy mogą obecnie liczyć w Polsce na darmową pomoc medyczną, którą zorganizowano w miejscach recepcyjnych, podobnie jak wyżywienie, noclegi i wsparcie w poszukiwaniu mieszkania. 

Polski rząd pracuje obecnie nad specustawą, która ułatwi Ukraińcom szybkie podjęcie pracy. Polski rynek pracy ma zaoferować zatrudnienie przede wszystkim kobietom (w tym matkom). 

Będzie też dostęp do świadczeń rodzinnych, a dzieci będą mogły się uczyć w polskich szkołach. 

Gdzie emigrują Ukraińcy? Nie tylko Polska udziela im wsparcia

Szacuje się, że do tej chwili z terenów Ukrainy uciekło już ponad milion uchodźców. Wielu obywateli Ukrainy decyduje się na emigrację również do innych krajów Europy. Jak wygląda sytuacja w innych krajach?

  • Rząd węgierski deklaruje, że uchodźcy z Ukrainy na Węgrzech mogą liczyć na pracę, jednak jak słyszymy w doniesieniach prasowych, pewną trudność stanowi bariera językowa. Jak informuje PAP, w tej chwili dotarło tam już ponad 100 tysięcy osób, a o liczbie uchodźców z Ukrainy, powiadomił w ubiegłą środę (02.03.2022) węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. 

  • Uchodźcy z Ukrainy w Niemczech - według aktualnych informacji MSW w Berlinie do tej pory (informacja z 03.03.2022) zarejestrowano 9436 przyjazdów, jednak ponieważ nie ma kontroli granicznych, ta liczba może być dużo wyższa - podaje PAP.

  • Uchodźcy docierają również na Słowację. Do tej chwili granicę z tym krajem przekroczyło już ponad 100 tysięcy uciekających przed wojną z terenów Ukrainy.

  • Uchodźcy z Ukrainy w Rumunii - tu jest ich już kilkadziesiąt tysięcy. W sobotę (05.03.2022) premier tego kraju Nicolae Ciuca ogłosił, że na pomoc dla uchodźców jego rząd wydał dotychczas równowartość 10,3 mln euro.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM