WHO potwierdza 9 ataków na ukraińskie placówki ochrony zdrowia. ONZ podaje liczbę cywilnych ofiar na Ukrainie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek w mailu przesłanym agencji Reutera, że od początku rosyjskiej inwazji doszło do dziewięciu ataków na placówki zdrowia na Ukrainie, w tym siedem uznano za "potwierdzone", dwa za bardzo prawdopodobne.
Zobacz wideo

WHO nie podaje informacji na temat sprawców ataków, ponieważ jego system monitorowania nie ma uprawnień do zbierania takich danych - wyjaśnia agencja.

Wcześniej w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował, że rosyjskie siły zniszczyły lub uszkodziły 34 szpitale.

ONZ: od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 406 cywilów

Od momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podana przez agendę ONZ liczba ofiar cywilnych obejmuje okres między 24 lutego a 6 marca.

W tym czasie rannych zostało 801 cywilów.

Wcześniejszy raport z niedzieli donosił o śmierci na Ukrainie 364 cywilów.

Według Biura rzeczywiste liczby ofiar śmiertelnych i rannych są znacznie wyższe, "zwłaszcza na terytorium kontrolowanym przez ukraiński rząd, głównie w ostatnich dniach" z uwagi na opóźnienia w przekazywaniu danych z części miejsc, gdzie toczyły się walki.

TOK FM PREMIUM