Ukraińskie MSZ: Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych

Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo sprawa zagranicznych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.
Zobacz wideo

"Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki rakietowe i bombardowanie Kijowa, Mariupola, Wołnowachy, Sumy, Mikołajowa, Charkowa i innych miejscowości, co uniemożliwia bezpieczny wyjazd konwojów humanitarnych z obywatelami Ukrainy i innych krajów, jak również dostawę leków i żywności" - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie resort podkreślił, że ewakuacja ludności korytarzami humanitarnymi jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania zawieszenia broni, do którego strona ukraińska jest gotowa.

"Uważamy również za niedopuszczalne próby Moskwy zmuszania ludności cywilnej z okrążonych miast do wyjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi, biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo prowokacji, w szczególności wzięcia ewakuowanych osób jako zakładników lub użycia ich jako żywych tarcz przez armię rosyjską" - podkreśliło ukraińskie MSZ.

Ministerstwo wezwało kraje, które utrzymują kontakty z prezydentem Rosji, aby dołożyły wszelkich starań, aby skłonić Federację Rosyjską do zawarcia zawieszenia broni w celu otwarcia korytarzy humanitarnych i zapobieżenia katastrofie humanitarnej na dużą skalę.

Ostrzał w Makarowie

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku nieaktywnej już piekarni w Makarowie w obwodzie kijowskim zginęło co najmniej 13 cywilów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

W momencie ataku w budynku znajdowało się 30 osób. Spod gruzów wydobyto dotąd 5 żywych osób.

ONZ poinformowało w poniedziałek o 406 cywilnych ofiarach śmiertelnych rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział tego dnia, że wskutek rosyjskich ataków zniszczone zostały 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych na terenie całej Ukrainy.

TOK FM PREMIUM