"Okupanci kradną, zabijają i gwałcą cywilów". Mają też blokować dostawy wody i jedzenia

Obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W okupowanych miejscowościach rosyjscy żołnierze mają dokonywać zabójstw i gwałtów, a także kraść.
Zobacz wideo

- Sytuacja w miejscowościach rejonu buczańskiego nie jest kontrolowana przez ukraińskie władze, okupanci spowodowali humanitarną katastrofę - twierdzą służby, cytowane przez BBC.

W związku z okupacją nie ma dostępu do szeregu miast i miejscowości, w tym m.in. do Buczy, Worzela, Hostomla, Irpienia. Na terytorium tych miejscowości zainstalowano rosyjskie punkty kontrolne, trwają działania bojowe. Jak podają służby, Rosjanie prowadzą ostrzał budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury.

"Według informacji miejscowych mieszkańców okupanci kradną, zabijają, gwałcą cywilnych mieszkańców, prowadzona jest kontrola dokumentów naszych obywateli" - napisano. Służby alarmują, że Rosjanie blokują wszystkie możliwe szlaki dostawy wody, jedzenia i leków.

Ewakuacji wymaga ok. 4,4 tys. ludzi, którzy przebywają w piwnicach.

Trzynasty dzień inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM