"Największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku". Szef WHO o sytuacji w Ukrainie

Na Ukrainie mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat - powiedział w Kopenhadze dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge. Jak dodał, należy stworzyć system opieki zdrowotnej mogący pomóc uchodźcom. - Budujcie system, który będzie w stanie przyjąć kobiety i dzieci. Trzeba będzie zapewnić szczepienia oraz pomoc psychologiczną - mówił do władz państw UE graniczących z Ukrainą.
Zobacz wideo

Dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge w ubiegłym tygodniu odwiedził Przemyśl, a we wtorek w Kopenhadze ocenił jako "fenomenalne" przyjęcie uchodźców wojennych ze strony polskiej ludności oraz służby zdrowia.

Jak dodał, WHO wysłało ekspertów do Polski, Mołdawii oraz Rumunii, a także na Węgry. Współpracują z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandim oraz z lokalnymi władzami i partnerami w celu "oceny potrzeb napływającej ludności".

Grandi poinformował, że liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln. - Należy umożliwić wszystkim szukającym schronienia możliwość poruszania się po Europie - oznajmił Kluge.

Trzynasty dzień inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Ataki na obiekty opieki zdrowotnej w Ukrainie

Szef WHO na Europę przekazał, że w Ukrainie potwierdzono dotąd 16 przypadków ataków na obiekty opieki zdrowotnej.

Przypomniał, że do tej pory na miejsce wysłano pomoc w postaci 76 ton sprzętu medycznego, w tym lodówek i zamrażarek, a kolejnych 500 koncentratorów tlenu jest przygotowywanych do przekazania. - Niezbędne leki ratujące życie, w tym insulina, środki chirurgiczne, znieczulające i produkty krwiopochodne są już dostępne - zaznaczył.

Jak dodał, "priorytetem jest teraz zapewnienie zrównoważonego systemu bezpiecznego transportu dostaw humanitarnych tam, gdzie są one potrzebne".

Kluge wyraził również uznanie dla ukraińskiej służby zdrowia, która mimo działań wojennych walczy z pandemią COVID-19. - W ciągu ostatniego tygodnia zgłoszono 731 zgonów (związanych z COVOD-19) na Ukrainie. Niestety liczba ta może wzrosnąć, jeśli będą utrzymywać się niedobory tlenu - podkreślił.

UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> https://audycje.tokfm.pl/aktywuj

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM