Ustawa o pomocy Ukrainie: będzie wsparcie finansowe dla tych, którzy pomagają uchodźcom

Dofinansowanie do mieszkania dla Ukraińców zagwarantuje specustawa. Dotyczy każdego, kto zdecydował się ugościć uchodźców w swoim domu.

Rada Ministrów przyjęła dziś (08.03.2022) projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zagwarantuje on wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących potrzebujące rodziny. 

Za pomoc uchodźcom z Ukrainy wsparcie dla Polaków wyniesie 40 złotych na dzień, czyli ok. 1200 zł miesięcznie. Będzie udzielane przez dwa miesiące i kierowane za pośrednictwem samorządów. 

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa: polskie rodziny otrzymają wsparcie finansowe

Ustawa o pomocy Ukrainie będzie regulowała legalizację pobytu Ukraińców w Polsce do 18 miesięcy z możliwością przedłużenia do 3 lat, wsparcia finansowego dla rodzin, które przyjmują Ukraińców pod swój dach czy otwarcie dla sąsiadów zza wschodniej granicy rynku pracy i szkół.

Jak czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: „Każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą".

Wysokość wsparcia finansowego określi rozporządzenie Rady Ministrów. Rząd przewiduje, iż będzie to 40 zł dziennie na każdego przyjętego do domu uchodźcę. 

Dofinansowanie do mieszkania dla Ukraińców: jak je uzyskać? 

Nowa specustawa gwarantuje czasowe wsparcie dla tych Polaków, którzy zdecydowali się ugościć w swoim domu rodziny z Ukrainy. 

Aby je otrzymać, konieczne będzie podpisanie umowy z gminą. Świadczenie pomocowe będzie wypłacane przez dwa miesiące (60 dni). Okres ten będzie mógł być przedłużony "w szczególnych przypadkach". 

„Polacy dzisiaj zdają egzamin z solidarności. Tysiące polskich rodzin udzieliło schronienia dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Dziękuję bardzo wszystkim polskim rodzinom, które to zrobiły" – mówił premier Mateusz Morawiecki. „Taka forma pomocy nie dziwi, ponieważ Polacy zawsze mieli wielkie serce, ale łatwiej jest pomagać również ze wsparciem finansowym" - podsumował. 

Ustawa o pomocy Ukrainie: kiedy wejdzie w życie?

Nowe przepisy wejdą w życie w dniu ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Będą jednak obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM