Polskie rakiety Piorun chwalone przez ukraińskie wojsko. Jak działają?

Ukraińskie wojsko chwali Polskie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które doskonale sprawdzają się w walce z rosyjskimi samolotami i śmigłowcami. Wyjaśniamy, co czyni zmodernizowaną wersję pocisków Grom tak skuteczną.

Rakiety Piorun na wyposażeniu ukraińskiego wojska. Ukraińcy "są zachwyceni"

Od momentu wybuchu wojny wiele krajów z całego świata zaangażowało się w pomoc Ukrainie. Wsparcie spływa m.in. w postaci nowoczesnego sprzętu wojskowego, wśród którego znalazły się także polskie rakiety Piorun. Co prawda ani strona polska, ani ukraińska nie podały informacji o liczbie przekazanych rakiet, ale ile by ich nie było, to sprawdzają się naprawdę dobrze. Marcin Wyrwał, korespondent Onetu w Kijowie, powołując się na wysokiego urzędnika wojskowego, napisał, że ukraińscy żołnierze "są zachwyceni polskimi przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi Piorun".

Niezawodne Pioruny, to udoskonalona rodzina pocisków PPZR GROM, które są pochodną wersją radzieckiej konstrukcji 9K38 Igła. Pierwsze wersje GROMu pojawiły się na polskim wyposażeniu w latach 90. i z czasem przeszły szereg modyfikacji. Dzięki nim m.in. poprawiono efektywność głowicy samonaprowadzającej, uzyskano wzrost odporności na zakłócenia, zwiększono zasięg rażenia broni i przystosowano ją do operowania w warunkach nocnych. Jak pokazała sytuacja w Ukrainie, Pioruny bardzo dobrze sprawdzają się w boju i razem z amerykańskimi Stingerami sieją spustoszenie w szeregach rosyjskiej armii.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun. Jak działają flagowe polskie pociski przeciwlotnicze?

Rakiety Piorun to rodzima wersja lekkich rakietowych pocisków przeciwlotniczych, które stworzono z myślą o zwalczaniu nisko latających samolotów, śmigłowców i statków bezzałogowych. Produkowane są przez zlokalizowane w Skarżysku-Kamiennej przedsiębiorstwo MESKO S.A, będące od 2015 roku częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Według informacji zawartych na stronie firmy, rakiety Piorun są w trójce najlepszych rozwiązań na świecie i flagowym polskim produktem militarnym. Docenili je także Amerykanie, którzy podpisali umowę na dostawę kilkuset zestawów Piorunów.

Co więc sprawia, że Pioruny są tak skuteczne? Jak działają? O szczegółach technicznych zestawu można przeczytać na stronie Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Zestaw wyposażony jest w układ naprowadzania pasywnego na podczerwień. Celowanie odbywa się automatycznie w oparciu o źródło promieniowania termicznego (czyli np. emitujący ciepło silnik śmigłowca lub samolotu).

Maksymalna prędkość rażonych celów na kursie spotkaniowym z Piorunem wynosi 400 m/s, a na kursie pościgowym 320 m/s. Masa całego zestawu to 16,5 kg, a samej rakiety 10,5 kg. Piorun może zwalczać cele znajdujące się na pułapie od 10 m do nawet 4 km, przy czym zasięg minimalny rażenia Pioruna to 400 m, a maksymalny to 6,5 km. Czyni je to szczególnie efektywnym wobec śmigłowców i dronów.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> www. audycje.tokfm.pl/aktywuj

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM