KE wzmacnia pakiet sankcji. Uderzą w 160 osób, w tym oligarchów i członków Rady Federacji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w środę, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji.
Zobacz wideo

Pakiet został przyjęty w środę przez ambasadorów państw członkowskich przy UE. "Wzmacniamy pakiet sankcji w odpowiedzi na militarną agresję Rosji na Ukrainę" - napisała Ursula von der Leyen, dodając, że sankcje obejmują 160 osób (oligarchów, członków Rady Federacji), białoruski sektor bankowy, eksport technologii nawigacji morskiej do Rosji oraz kryptoaktywa.

Unijne sankcje na rosyjskie banki

2 marca w Unii Europejskiej weszły w życie sankcje wykluczające z systemu SWIFT niektóre rosyjskie banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. UE postanowiła też zakazać inwestowania, udziału lub innego wkładu w przyszłe projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Zakaz dotyczy ponadto "sprzedawania, dostarczania, przekazywania lub eksportowania banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, w tym rządu i Centralnego Banku Rosji, lub do użytku w Rosji".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM