Nowe sankcje UE wymierzone w Białoruś i Rosję. Zełenski: Jesteśmy wdzięczni
Unia Europejska, w ramach nowego pakietu sankcji, wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Bank Rozwoju Republiki Białorusi. Wspólnota wprowadziła także sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji.
Ponadto UE nałożyła dalsze sankcje w odniesieniu do wywozu towarów związanych z żeglugą morską do Rosji. Na mocy tej decyzji zabroniona będzie sprzedaż, dostarczanie, przekazywanie lub eksportowanie - bezpośrednio lub pośrednio - towarów i technologii żeglugi morskiej na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, do użytku w Rosji lub w celu umieszczenia na pokładzie statku pływającego pod banderą rosyjską.
Wspólnota zakazała notowania i świadczenia usług w związku z akcjami białoruskich podmiotów państwowych w unijnych systemach obrotu od 12 kwietnia 2022 r. Wprowadziła też zakaz przyjmowania depozytów przekraczających 100 000 euro od obywateli lub rezydentów Białorusi, prowadzenia rachunków klientów białoruskich przez centralne depozyty papierów wartościowych UE, a także sprzedaży papierów wartościowych denominowanych w euro klientom białoruskim. Zakazała również dostarczania Białorusi banknotów euro.
Kolejni oligarchowie z sankcjami
UE rozszerzyła także listę osób prawnych, podmiotów i organów objętych zakazami dotyczącymi usług inwestycyjnych, zbywalnych papierów wartościowych, instrumentów rynku pieniężnego i kredytów.
Nałożyła sankcje na kolejne 160 osób, w tym 14 oligarchów i prominentnych biznesmenów związanych z kluczowymi sektorami gospodarki, stanowiącymi istotne źródło dochodów Federacji Rosyjskiej, w tym z przemysłem metalurgicznym, farmaceutycznym, telekomunikacyjnym i cyfrowym.
UE wyjaśniła też pojęcie "zbywalnych papierów wartościowych", aby wyraźnie objąć "kryptoaktywa", a tym samym zapewnić właściwe wdrożenie obowiązujących ograniczeń sektorowych.
O kolejnych sankcjach wobec Rosji, w tym wobec banków i osób, przywódcy UE będą dyskutowali na szczycie w Paryżu - przekazał korespondentom w Brukseli wysokiej rangi urzędnik unijny.
Zełenski dziękuje za nowy pakiet sankcji
"Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu do rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
"Podnieśliśmy również kwestię kluczowego dla Ukrainy członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał prezydent.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> https://audycje.tokfm.pl/aktywuj
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
-
Dym i wybuchy petard w centrum Warszawy. "Górnicy pokazali, że nie ma z nimi żartów"
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
- "Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
- Najniższa krajowa od 1 lipca znowu wzrośnie. Tyle będzie wynosić na rękę
- Mniej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Ważna zmiana
- "'Babciowe' to nie jest rozdawnictwo czy darowizna". Donald Tusk broni swojego pomysłu
- Ekskomunika w Kościele katolickim. Czym jest i za co grozi?