Jest decyzja USA ws. samolotów MiG-29 dla Ukrainy. Szef Pentagonu przekazał ją Mariuszowi Błaszczakowi

Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że USA uważają, iż MiG-i nie zwiększą znacząco ukraińskich zdolności, a ich przekazanie może być poczytane przez Rosję za eskalację.
Zobacz wideo

Kirby stwierdził, że USA podziękowały Polsce za jej propozycję w sprawie przekazania myśliwców i wyraził chęć dalszej współpracy przy wspieraniu ukraińskich sił zbrojnych. Dodał, że istnieje wiele lepszych alternatyw, w tym m.in. broń przeciwlotnicza.

"Uważamy, że dostarczenie dodatkowych myśliwców daje niewielki wzrost zdolności wojskowych przy wysokim ryzyku" - powiedział rzecznik.

We wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że Polska niezwłocznie i nieodpłatnie może przekazać wszystkie swoje myśliwce MiG-29 do bazy w Ramstein - do dyspozycji Stanów Zjednoczonych. Amerykańska administracja zaznaczyła wówczas, że polskie oświadczenie nie było z nią konsultowane. W środę szef dyplomacji USA Antony Blinken mówił, że "ostatecznie decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia Ukrainie należy do poszczególnych krajów, a polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu". Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała natomiast, że przedstawiciele Pentagonu prowadzą rozmowy z krajami NATO i Ukrainą o tym, jak pokonać logistyczne wyzwania z przekazaniem myśliwców MiG-29 Ukrainie.

Apel szefa ukraińskiego MSZ

Także w środę, po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami.

"To oszałamiająca zbrodnia wojenna w Mariupolu - napisał Kułeba na Twitterze. - Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana".

W środę w Mariupolu w rosyjskim ataku lotniczym zniszczone zostały szpital położniczy i szpital dziecięcy w centrum miasta. Rannych zostało 17 osób.

Kułeba na Twitterze napisał też, że rozmawiał w środę z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o dalszych krokach na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy.

"Jestem wdzięczny USA za nowy pakiet surowych sankcji wobec Rosji. Presja musi rosnąć, dopóki Rosja nie zaprzestanie brutalnej agresji i barbarzyńskich zbrodni wojennych na Ukraińcach" - napisał Kułeba.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> 

TOK FM PREMIUM