Dziennikarze śledczy CIT: Rosja użyła w Czernihowie zakazanych lotniczych bomb zapalających

Rosyjskie lotnictwo bombarduje Czernihów zakazanymi lotniczymi bombami zapalającymi - twierdzą dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team na podstawie analizy nagrania wideo ukraińskich służb ratowniczych rozbrajających pociski.
Zobacz wideo

"Na wideo (ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych), gdzie ratownicy wykręcają detonator z bomby, która nie wybuchła, można rozpoznać, że jest to zapalająca-burząco-odłamkowa bomba OFZAB-500" - podano w publikacji CIT na Telegramie.

Analizowany materiał służby ds. sytuacji nadzwyczajnych został opublikowany na Facebooku.

Według dziennikarzy śledczych w takie same bomby był najprawdopodobniej uzbrojony rosyjski Su-34 zestrzelony 5 marca nad Czernihowem.

"Tym razem na jednym ze zdjęć widać odłamki zdetonowanej OFZAB-500, co praktycznie nie pozostawia wątpliwości, że ta bomba zapalająca została użyta do zbombardowania Czernihowa" - piszą śledczy.

Analitycy CIT podkreślają, że w świetle prawa międzynarodowego użycie bomb tego rodzaju jest zakazane, nawet jeśli służyłoby do ataku na cele wojskowe.

Stwierdza to punkt 2 art. 2 Protokołu III Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą być uważane za powodujące nadmierne cierpienia lub mające niekontrolowane skutki. Głosi on, że "zabrania się, niezależnie od okoliczności, czynić przedmiotem ataku za pomocą lotniczych broni zapalających obiekty wojskowe rozmieszczone w rejonach skupienia osób cywilnych".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM