Ukraiński wywiad: Putin przygotowuje atak terrorystyczny w Czarnobylu. "Chce sztucznej katastrofy"

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przygotowania prowokacji w postaci zamachu terrorystycznego w elektrowni atomowej w Czarnobylu - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy. Informację tę potwierdza także ukraińska Rada Najwyższa.
Zobacz wideo

"Według posiadanej informacji Władimir Putin wydał rozkaz przygotowania aktu terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W kontrolowanej przez wojska rosyjskie elektrowni planowane jest wywołanie katastrofy technogennej, odpowiedzialnością za którą okupanci będą chcieli obarczyć Ukrainę" - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy w komunikacie na Facebooku.

Podobny wpis, tyle że na Twitterze, umieściła ukraińska Rada Najwyższa. "Putin przygotowuje atak terrorystyczny w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Okupanci planują wywołać sztuczną katastrofę". 

Wskazano też, że obecnie elektrownia jest całkowicie odłączona od systemów monitoringu MAEA, jest pozbawiona prądu, a energii z generatorów starczy na 48 godzin działania systemów bezpieczeństwa.

"Okupanci odmówili dostępu ukraińskiej brygadzie remontowej. Do elektrowni wkroczyli, na polecenie Alaksandra Łukaszenki, 'białoruscy specjaliści'. Wśród nich, udając ekspertów, wchodzą rosyjscy dywersanci, którzy mają przygotować zamach" - wskazano także we wpisie na Facebooku. 

Dodano też, że w ostatnich dniach wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoską Elektrownię Atomową oraz instytut w Charkowie, w którym znajduje się laboratorium nuklearne.

Według wywiadu wojskowego Rosjanie zamierzają "imitować" obecność ukraińskich wojskowych w Czarnobylu.

"W rejonie lotniska zakładów Antonowa w Hostomlu (pod Kijowem) zauważone były rosyjskie samochody-chłodnie, zbierające ciała zabitych ukraińskich żołnierzy. Istnieje prawdopodobieństwo, że (Rosjanie) będą ich przedstawiać jako zabitych dywersantów w rejonie elektrowni" - napisano, zarzucając Putinowi "szantaż jądrowy". 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj

TOK FM PREMIUM