Rosjanie zastrzelili amerykańskiego dziennikarza. "Jak długo jeszcze Stany Zjednoczone będą ignorować wojnę?"

Dziennikarz Brent Renaud, zginął w niedzielę w Irpieniu, na północny zachód od Kijowa - poinformował w serwisie Facebook komendant policji w obwodzie kijowskim Andrij Niebitow.
Zobacz wideo

"Dziś w Irpieniu zastrzelono 51-letniego korespondenta. Drugi dziennikarz został ranny. Teraz trwają próby wywiezienia poszkodowanego ze strefy działań bojowych" - powiedział Niebitow.

Policjant zamieścił na Facebooku zdjęcia legitymacji i paszportu dziennikarza, który posiadał przy sobie legitymację "New York Times".

"Oczywiście zawód dziennikarza wiąże się z ryzykiem, jednak obywatel USA Brent Renaud przypłacił życiem próbę nagłaśniania podstępności, okrucieństwa i bezwzględności agresora" - dodał Niebitow.

O śmierci dziennikarza napisał również korespondent Onetu w Ukrainie Marcin Wyrwał.

Oświadczenie "New York Timesa"

"Jesteśmy głęboko zasmuceni informacją o śmierci Brenta Renauda. Był utalentowanym filmowcem, który przez lata współpracował z The New York Times" - napisano w oświadczeniu rzecznika prasowego magazynu.

Dodano jednak, że dziennikarz nie był w Ukrainie na zlecenie "NYT". Legitymacja prasowa, którą miał przy sobie została mu wydana kilka lat temu - podano.

"Jak długo jeszcze Stany Zjednoczone będą ignorować wojnę?"

"Dziś w Irpieniu rosyjscy wojskowi zastrzelili obywatela USA, dziennikarza Brenta Anthony'ego Renauda. Nie ma wątpliwości co do nieprzestrzegania przez Rosję reguł wojny. Pytanie tylko: jak długo jeszcze Stany Zjednoczone będą ignorować wojnę, mordy (popełniane na ich) obywatelach, i nie będą zamykać nieba nad Ukrainą?" - napisał na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak, komentując wiadomość o śmierci amerykańskiego dziennikarza pod Kijowem.

Tymczasowy zakaz wstępu dla dziennikarzy do Irpienia 

Mer podkijowskiego Irpienia Ołeksandr Markuszyn poinformował w niedzielę na Telegramie, że dziennikarze mają zakaz wstępu do tej miejscowości. 

"Od dziś zakazujemy dziennikarzom wstępu do Irpienia. W ten sposób chcemy ratować życie ich i naszych obrońców. Apeluję do wszystkich przedstawicieli mediów, a także wszystkich Ukraińców - nie zamieszczajcie w mediach społecznościowych zdjęć naszych żołnierzy, ich sprzętu ani niczego, co wskazywałoby na ich lokalizację! To jest bardzo ważne!" - napisał. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM