Oscary 2022: gala oscarowa już za chwilę! Kiedy dokładnie? Gdzie oglądać? Odpowiadamy

Gala oscarowa 2022. Gdzie oglądać rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej? Kim są gospodynie tegorocznej uroczystości?

Do gali oscarowej 2022 nie zostało już wiele czasów, także wkrótce poznamy zwycięzców tegorocznego plebiscytu. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (ang. Academy Award) są przyznawane co roku i wręczane na uroczystej gali oscarowej organizowanej przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Gala oscarowa: pierwsza miała miejsce w 1929 roku. Projekt statuetki powstał na serwetce podczas bankietu

Pierwsza uroczysta ceremonia wręczenia Oscarów w hotelu Roosevelt w Los Angeles miała miejsce 16 maja 1929 roku i trwała zaledwie 15 minut, a nominowane produkcje filmowe walczyły o wyróżnienie w 12 kategoriach. Obecnie nagroda ta uznawana jest za najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie, mimo że dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej.

Skąd wziął się pomysł na oscarową statuetkę? Posążek o wysokości prawie 35 cm i wadze ok. 4 kilogramów pokryty jest 24-karatowym złotem, został zaprojektowany przez Cedricka Gibbonsa w 1928 roku. Podobno szkic wykonany został na serwetce podczas bankietu. Statuetka przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Wręczana jest co roku zwycięzcom podczas uroczystej gali oscarowej.

Gala oscarowa 2022: kiedy i gdzie obejrzymy ceremonię wręczenia nagród?

Zwycięzców Oscarów 2022 poznamy w nocy z 27 na 28 marca, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre (wcześniej teatr ten nosił nazwę Kodak Theatre-Teatr Kodaka). Będzie to 94. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Jak co roku uroczystą galę oscarową 2022 wyreżyseruje Glenn Weiss. Będzie ona wyemitowana przez amerykańską stację ABC. Transmisję z tego wyjątkowego w świecie kina wydarzenia będzie można obejrzeć w Polsce online za pośrednictwem serwisu CANAL+ Premium, a także w telewizji CANAL+.

Oscary 2022: kim są gospodynie tegorocznej gali?

Trzy ostatnie gale oscarowe odbyły się bez gospodarzy. W połowie stycznia tego roku ogłoszono, iż tegoroczną galę oscarową poprowadzi tylko jedna osoba. Dziś jednak wiemy, że gospodyniami tegorocznej ceremonii będą trzy amerykańskie aktorki: Wanda Sykes, Amy Schumer i Regina Hall. Z jakich filmów i seriali możemy je znać?

Wanda Sykes jest aktorką, komiczką, a także scenarzystką. W 1999 r. otrzymała nagrodę Emmy za "The Chris Rock Show". Zagrała również w innych filmach, takich jak "Sposób na teściową" czy "Evan Wszechmogący". Ostatnio można ją było zobaczyć w serialowej produkcji Netflixa - "The Upshaws".

Amy Schumer jest znaną aktorką i komiczką, urodzoną w 1981 roku. Zagrała m.in. w "Wykolejonej", "Jestem taka piękna" oraz "Babskich wakacjach". Za produkcję programu "Inside" aktorka otrzymała nagrodę Emmy.

Regina Hall zagrała m.in. w serii filmowej "Straszny film" oraz w serialach "Czarny poniedziałek" i "Dziewięcioro nieznajomych". W 2018 r. otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych za pierwszoplanową rolę w filmie "Support the Girls".

TOK FM PREMIUM