"Putin broni się przed nazistami". Serbowie popierają rosyjską inwazję na Ukrainę

Setki Serbów w geście poparcia dla działań Rosji na Ukrainie przejechało w konwoju samochodowym głównymi ulicami Belgradu. - Ta inwazja jest wojną wyzwoleńczą, a nie agresją - mówili uczestnicy akcji.
Zobacz wideo

Uczestnicy wiecu wsparcia dla Rosji wymalowali i wykleili na samochodach literę "Z", symbol rosyjskich wojsk. Na autach umieścili też flagi Rosji i wizerunek prezydenta Rosji. 

- Ta inwazja jest wojną wyzwoleńczą, a nie agresją. Agresja oznacza nazistów, faszystów, Amerykanów i Europę Zachodnią. To są agresorzy, a nie Rosja - mówił jeden z uczestników konwoju. Inny z kolei przekonywał: "Idealnym scenariuszem byłoby powstrzymanie wojny, a wojna skończy się, gdy rząd ukraiński skapituluje wraz z ich zachodnimi patronami. I po prostu złoży broń. Nie ma innego wyjścia".  

- Putin broni się przed nazistami. Myślę, że Amerykanie prowadzą tam wojnę przez swoje "satelity" i że istnieje wiele grup nazistowskich, których celem jest destabilizacja Rosji. Myślę, że maszerują przeciwko prawosławiu - tłumaczyła też uczestniczka konwoju. 

Serbia jest jedynym państwem w Europie - poza władzami Białorusi, które nie potępia inwazji Rosji na Ukrainę. Władze serbskie wykluczyły możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji. Przewodniczący parlamentu - Ivica Daczić tłumaczył, że "ten, kto oczekuje wprowadzenia przeciwko Rosji sankcji, nie występuje przeciwko Rosji, ale przeciwko Serbii".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM