Ukraińska baza w Jaworowie ostrzelana przez Rosjan. Niedawno odbywały się tam międzynarodowe ćwiczenia

O poranku 13 marca na bazę w Jaworowie spadły rosyjskie pociski. W ataku rakietowym zginęło wiele osób, ponad 100 jest rannych. Jaworów znajduje się w obwodzie lwowskim, zaledwie 20 kilometrów od polskiej granicy. Jeszcze nie tak dawno odbywały się tam międzynarodowe ćwiczenia.
Zobacz wideo

Atak rakietowy na bazę w Jaworowie. Wiele osób nie żyje, ponad 100 jest rannych

"Rosja zaatakowała Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa pod Lwowem. Pracują tu zagraniczni instruktorzy. Sprawdzane są informacje o skutkach ostrzału" - podał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Atak miał miejsce nad ranem w niedzielę 13 marca. Samoloty odpowiedzialne za bombardowania miały wystartować z rosyjskiego Saratowa leżącego ok. 1500 km od miejsca ataku.

Jaworów znajduje się zaledwie 20 km od granicy polsko-ukraińskiej. Według najnowszych informacji w ataku na tamtejszą bazę zginęło 35 osób, a ponad 130 zostało rannych. Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki przekazał, że dane te będą na bieżąco aktualizowane. Zaapelował on również do krajów NATO, by zamknęły przestrzeń powietrzną nad Ukrainą.

Baza w Jaworowie. Kto tam trenował? Co się w niej znajduje?

W Jaworowie znajduje się Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa (IPSC). Jest to ukraiński poligon wojskowy, przez który najprawdopodobniej przepływały dostawy uzbrojenia przekazanego Ukrainie przez państwa NATO. Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział, że atak został przeprowadzony w celu "demoralizacji ukraińskiego społeczeństwa".

Holenderski koordynator Legionu Międzynarodowego Gert Snitselaar poinformował media, że na poligonie byli obecni holenderscy ochotnicy, którzy zaciągnęli się do ukraińskiej armii. "Otrzymałem informację, że wśród poszkodowanych są Holendrzy" - czytamy jego słowa w dzienniku "De Telegraaf". Z kolei minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał, że w Jaworowie pracowali zagraniczni instruktorzy wojskowi.

Na początku marca doradca administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podoliak informował, że na jaworskim poligonie prowadzono ćwiczenia wolontariuszy.

Jaworów ostrzelany przez Rosjan. Jeszcze niedawno odbywały się tam międzynarodowe ćwiczenia

Międzynarodowe Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie to miejsce, w którym jeszcze rok temu odbywały się wspólne ćwiczenia wojsk NATO i Ukrainy. W ćwiczeniach znanych pod nazwą Rapid Trident brali udział żołnierze z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.

DOSTĘP PREMIUM