Ukraina: Rosjanie użyli zakazanych pocisków fosforowych. Jak działa ta broń?

Ludmyła Denisowa, ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich, oskarżyła Rosję o użycie pocisków fosforowych w Popasnej (obwód ługański). Korzystania z tej broni zabrania konwencja genewska. Jak działa broń fosforowa i dlaczego jest zakazana?
Zobacz wideo

Rosyjskie pociski fosforowe spadły w Popasnej na Ukrainie. "Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła"

Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych - poinformował w niedzielę portal "Ukraińska Prawda". O wykorzystaniu bomb fosforowych przez Rosjan informowała także Ludmyła Denisowa. Ukraińska RPO napisała na Facebooku, że ostrzał miasta przez rosyjskich najeźdźców jest zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości.

O ataku bronią fosforową jako pierwszy poinformował szef policji w Popasnej Oleksij Biłoszycki. "Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła. (...) Niesamowite cierpienie i pożary. Wyzwoliciele w całej okazałości. Bydło, nie ludzie" - napisał na Facebooku, dołączając do postu materiały mające przedstawiać moment ataku.

Jak działa broń fosforowa? Korzystania z tych pocisków zabrania konwencja genewska

Użycie broni fosforowej na terenach zaludnionych jest zabronione przez protokoły dodane do konwencji genewskiej z 1977 roku. Można ją wykorzystywać wyłącznie jako amunicję oświetlającą albo znaczniki celów, przy czym na terenie użycia nie mogą być obecni cywile.

Pociski tego rodzaju wypełnione są substancją zapalającą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu biały fosfor, który jest niezwykle trującym środkiem. Po uderzeniu pocisku wytwarza się impuls cieplny o dużej temperaturze, powodując zapalenie się celu. Fosfor płonie w temperaturze przekraczającej 800ºC, a wywołany przez niego pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Ludzie i zwierzęta, którzy znajdą się w polu rażenia bomby fosforowej, doznają poważnych i rozległych poparzeń. Ich leczenie wymaga specjalnie przeszkolonego personelu medycznego.

DOSTĘP PREMIUM