Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Czy jest możliwe? USA odpowiada

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Denys Szmyhal ponownie zaapelowali do NATO o wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów (ang. no-fly zone lub air exclusion zone). Czy jest szansa na wprowadzenie zakazu lotów nad Ukrainą?
Zobacz wideo

Załenski i Szmyhal apelują o wprowadzenie strefy zakazu lotów na Ukrainie

W niedzielę 13 marca Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na ukraińską bazę wojskową w Jaworowie, nieco ponad 20 km od granicy polsko-ukraińskiej. Samoloty, które przeprowadziły bombardowanie, wysłano z oddalonego o aż 1500 km Saratowa. Po tym ataku prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do NATO o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Ostrzegał, że jeśli strefa nie zostanie wprowadzona, to "rosyjskie rakiety mogą zacząć spadać na kraje członkowskie NATO".

Ten sam apel wystosował premier Ukrainy Denys Szmyhal, który, po poniedziałkowym spotkaniu Trójkąta Lubelskiego, podkreślał, jak ważne jest ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. - To uratowałoby tysiące żyć Ukraińców, którzy zabijani są podczas bombardowań z powietrza - powiedział.

Zakaz lotów nad Ukrainą. Jest odpowiedź USA

W programie "Meet the press" w NBC o atak na bazę w Jaworowie zapytano Jake'a Sullivana, doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Okazuje się, że administracja Joe Bidena zwiększy pomoc dla Ukrainy, ale nie zgadza się na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. W podobnym tonie wypowiadają się politycy pozostałych krajów Sojusz Północnoatlantyckiego.

- Prezydent mówił jasno, że wojsk amerykańskich nie ma w Ukrainie, ani we wschodniej, ani w zachodniej Ukrainie. Obronimy każdy centymetr terytorium NATO, ale nie zaangażujemy się w konflikt przeciwko siłom rosyjskim w Ukrainie. I tak dziś pozostaje, zarówno na lądzie, jak i w przestrzeni powietrznej - powiedział Sullivan.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Co oznacza no-fly zone?

Strefa zakazu lotów (ang. no-fly zone lub air exclusion zone) oznacza całkowity zakaz wszelkich lotów dla statków powietrznych na danym terytorium i nie jest nowym rozwiązaniem. Wprowadzano ją już wielokrotnie w różnych krajach na całym świecie, gdy wymagała tego sytuacja.

Przykładowo operację zamknięcia przestrzeni powietrznej przeprowadzono podczas konfliktu w byłej Jugosławii. Nosiła ona nazwę Deny Flight i obejmowała lata 1992-1995. Do tego środka sięgnięto także w 2011 roku w Libii, by zapobiec atakom sił lojalnych Muammarowi Kaddafiemu na rebeliantów i ludność cywilną. 

Za ustanowienie strefy zakazu lotów odpowiada Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jest to forma interwencji podczas eskalacji konfliktu militarnego. Wprowadza się ją na określonym terenie objętym walkami, by np. ograniczyć ataki na cywili. Zamknięcie przestrzeni powietrznej ma charakter operacji wojskowej, w której biorą udział siły wojskowe wybranych krajów. Przykładowo podczas wojny w Bośni i Hercegowinie stroną interwencyjną było NATO.

DOSTĘP PREMIUM