Rosyjskie centra werbunkowe w Syrii. Przyjęto już ponad tysiąc najemników

Rosja utworzyła w Syrii centra rekrutacji najemników, gdzie w ostatnich dniach zwerbowano ponad 1000 osób, a około 400 już jest na terytorium Rosji - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Zobacz wideo

"Rosyjscy okupanci nadal tworzą na swoim terytorium rezerwy do prowadzenia wojny z Ukrainą. Powstają oddziały najemników, gotowych za pieniądze wykonywać zbrodnicze rozkazy rosyjskich dowódców. Według dostępnych informacji w Syrii otwarto centra rekrutacji najemników, gdzie w ostatnich dniach zwerbowano ponad 1000 osób, a do Rosji przybyło już około 400 osób" - czytamy we wpisie.

"Rosyjskie siły okupacyjne, wykonując zbrodnicze rozkazy kierownictwa wojskowo-politycznego Federacji Rosyjskiej, kontynuują operację ofensywną przeciwko Ukrainie. Jednak dotychczas główne zadania polegające na rozbiciu zgrupowań Sił Zbrojnych Ukrainy, dotarciu do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego oraz przejęciu kontroli nad lewobrzeżną Ukrainą nie zostały przez wroga zrealizowane" - ocenił Sztab Generalny.

Najemnicy mają walczyć w Ukrainie za 300-600 dolarów

W piątek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji prezydent Władimir Putin dał zielone światło dla bojowników z Bliskiego Wschodu, którzy chcą wstąpić w szeregi rosyjskiej armii i walczyć z Ukraińcami. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu twierdził, że chęć walki zadeklarowało 16 tys. najemników z Syrii, którzy chcą przyjechać pomóc "nie dla pieniędzy, a z własnej woli".

Na profilu wywiadu wojskowego Ukrainy na Facebooku ukazała się w niedzielę informacja, że w Syrii utworzono 14 punktów naboru najemników. Ukraiński wywiad dodaje, że Rosja przygotowuje także "najemników z Libii w celu zaangażowania do działań bojowych na Ukrainie" i oferuje najemnikom żołd wynoszący od 300-600 USD.

Według danych przekazanych w poniedziałek przez sztab generalny Ukrainy, w trwających od 24 lutego walkach zginęło ponad 12 000 rosyjskich żołnierzy.

19. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM