Hakerzy z grupy Anonymous zaatakowali niemiecki oddział Rosnieftu. Przejęli dane "na dużą skalę"

Hakerom z grupy Anonymous udało się w poniedziałek uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Jak podkreślają hakerzy, udało im się zdobyć dane "na dużą skalę", a część z nich zniszczyć- informuje portal rbb24. Cyberatak potwierdził rzecznik niemieckiego oddziału Rosnieftu.
Zobacz wideo

Burkhard Woelki, rzecznik prasowy Rosnieftu w Niemczech, poinformował, że "rozmiarów szkód nie można na razie oszacować". Jego zdaniem, włamanie nie ma wpływu na funkcjonowanie rafinerii w Schwedt (Uckermark), gdzie nadal trwają prace i realizowane są planowane dostawy w regionie Berlina i Brandenburgii.

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI) potwierdził dodatkowo w poniedziałek doniesienia "Die Welt" i "Spiegela", według których Rosnieft Deutschland GmbH zgłosiła w weekend incydent, związany z bezpieczeństwem IT.

Hakerzy z Anonymous twierdzą, że zdobyli dostęp do 20 terabajtów danych, w tym kopii zapasowych laptopów kierownictwa firmy, a pobrane dane "będą teraz przeglądane". Anonymous "nie planuje publikacji wszystkich danych".

Rosnieft to największy koncern naftowy w Rosji. Szefem rady nadzorczej jest były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder (SPD). W Niemczech Rosnieft ma udziały w trzech niemieckich rafineriach - w Schwedt, Karlsruhe i Neustadt.

Niemiecki oddział Rosnieftu odpowiadał w ostatnich latach za około jedną czwartą całego importu ropy naftowej do Niemiec. Oznacza to, że firma należy do obiektów tzw. infrastruktury krytycznej, które mają obowiązek m.in. zgłaszania zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM