Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022? Są dwie daty - dlaczego?

Wiosna astronomiczna i kalendarzowa: kiedy się rozpoczynają i skąd się wzięło to rozróżnienie?

Robi się cieplej, a słońce coraz pewniej zagląda w nasze okna. Długo wyczekiwaną co roku wiosnę czuć już w powietrzu. Zanim jednak schowamy ciepłe ubrania do szafy, sprawdźmy prognozy pogody w pierwszym dniu wiosny 2022. Pogoda na razie nie będzie nas rozpieszczać: według prognoz temperatura pod koniec marca w dzień wyniesie ok. 14 stopni, a w nocy będzie spadać do ledwie 3 stopni Celsjusza.

Wiosna kalendarzowa i wiosna astronomiczna: czym się różnią?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny często, lecz nie zawsze, wypada w ten sam dzień, co pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Dlaczego ich daty mogą się różnić?

Data początku wiosny kalendarzowej jest co roku ta sama i przypada na 21 marca. Z kolei pierwszy dzień wiosny astronomicznej jest uzależniony od równonocy wiosennej, która najczęściej wypada 20 lub 21 marca. Od tego dnia słońce przez pół roku oświetla mocniej półkulę północną.

Co ciekawe, na datę początku wiosny astrologicznej wpływa także ruch precesyjny Ziemi (jest to zjawisko zmiany kierunku osi obrotu planety), przez który dopiero w 2102 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać z powrotem 21 marca. Do tego czasu będziemy świętować jej początek 20 marca.

Pierwszy dzień wiosny: kiedy dokładnie?

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2022 wypada, jak co roku, 21 marca - tym razem będzie to poniedziałek. Kalendarzowa wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy to będziemy świętować początek kalendarzowego lata.

W 2022 roku astronomiczna wiosna przybędzie do nas dzień wcześniej, niż wiosna kalendarzowa. W niedzielę 20 marca, dokładnie tydzień przed zmianą czasu na letni, o godzinie 16:33 rozpocznie się właśnie astronomiczna wiosna.

TOK FM PREMIUM