Wojna w Ukrainie. Pierwsi ewakuowani z oblężonego Mariupola dotarli do Zaporoża

Do Zaporoża przybyli pierwsi ewakuowani z obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, którzy wyjechali stamtąd samochodami osobowymi - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat władz obwodu zaporoskiego.
Zobacz wideo

20. dzień Ukraina broni się przed rosyjską inwazją [RELACJA NA ŻYWO]

"W obwodowym sztabie humanitarnym szukających schronienia witają fachowcy, wolontariusze, przedstawiciele służb socjalnych i psycholog. Uchodźcom od razu udzielana jest wszelka niezbędna pomoc: dostają bezpieczne schronienie i są karmieni" – napisano w komunikacie.

Do Zaporoża przyjechało w poniedziałek wieczorem ponad 50 samochodów osobowych z około 160 osobami. Umieszczono ich w jednej z placówek oświatowych w mieście, specjalnie przystosowanej do ich przyjęcia.

Wcześniejsze próby ewakuacji cywilów z Mariupola kończyły się niepowodzeniem z powodu ostrzeliwania konwojów przez żołnierzy rosyjskich.

Według lokalnych władz od początku rosyjskiej agresji 24 lutego zginęło ponad 2,5 tys. mieszkańców Mariupola. Władze alarmują, że w mieście trwa katastrofa humanitarna. Wśród ofiar są m.in. pacjentki oraz dzieci ze szpitali, które przed tygodniem zaatakowali Rosjanie. W poniedziałek zmarła kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży, która została wtedy ranna. Zmarło także jej dziecko.

Zdobycie leżącego nam Morzem Azowskim Mariupola to jeden z priorytetów armii Rosji.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM