Joe Biden ma przyjechać do Europy. Odwiedzi też Polskę? Są nieoficjalne informacje

Joe Biden ma się spotkać w Brukseli z innymi przywódcami NATO. Do rozmów miałoby dojść już w przyszlym tygodniu. Agencja Reutera przewiduje, że prezydent USA po tym spotkaniu może odwiedzić Polskę.
Zobacz wideo

Kilku przedstawicieli amerykańskiej administracji potwierdziło, że prezydent Joe Biden przyjedzie do Europy w przyszłym tygodniu, choć plany te nie zostały jeszcze sfinalizowane - podał CNN w poniedziałek, powołując się na dyplomatów organizujących to spotkanie w trybie nadzwyczajnym.

Zdaniem korespondenta Agencji Reuters, Phila Stewarta, wizyta Joego Bidena w Europie może mieć miejsce w okolicach 23 marca 2022 r.

Joe Biden przyjedzie do Europy. NATO zaniepokojone działaniami Rosji na Ukrainie przy granicy z Polską

BBC z kolei poinformowało, że NATO jest bardzo zaniepokojone atakiem Rosji na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, znajdujące się blisko granicy z Polską. Dla Sojuszu jest to sygnał, że rosyjskie siły będą niszczyć wszystkie dostawy broni na Ukrainę.

W zaatakowanym przez Rosjan Jaworowie pracują zagraniczni instruktorzy. Ostrzał miał miejsce nad ranem w niedzielę 13 marca, a samoloty, które zbombardowały obiekt, miały wystartować z rosyjskiego Saratowa leżącego ok. 1500 km od miejsca ataku.

Jak podały lokalne władze, rosyjskie lotnictwo zaatakowało rakietami manewrującymi powietrze-ziemia teren poligonu jaworowskiego. W sumie wystrzelono ponad 30 rakiet, kilka z nich strąciła obrona przeciwlotnicza.

Jaworów znajduje się zaledwie 20 km od granicy z Polską. Według podanych informacji podczas ataku bazę zginęło tam 35 osób, a ponad 130 jest rannych. Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki zaapelował do krajów NATO, podobnie jak wcześniej zrobił to prezydent Ukrainy, by zamknięto przestrzeń powietrzną nad Ukrainą.

Wojna w Ukrainie. Zełenski o rozmowach pokojowych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W swoim przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o "uczciwy pokój" - podał Reuters.

- Powiedziano mi, że rozmowy przebiegają całkiem dobrze. Ale zobaczymy. Będą kontynuowane jutro - oznajmił Zełenski.

W poniedziałek po południu jego doradca i jeden z uczestników negocjacji Mychajło Podolak poinformował, że w rozmowach ukraińsko-rosyjskich nastąpiła przerwa techniczna, która potrwa do wtorku. Czwarta runda rozmów, którą rozpoczęto w poniedziałek rano, dotyczy - jak wyjaśnił Podolak - pokoju, zawieszenia broni, natychmiastowego wycofania rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i gwarancji bezpieczeństwa.

TOK FM PREMIUM