"Bomby i pociski nie wygrywają wojen". Kliczko: Jedna z najsilniejszych armii świata nie może nic zdziałać

- Stoi przed nami jedna z najsilniejszych armii świata, która nie może nic zdziałać - mówi mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Tagesspiegel". Jak podkreślił, ukraińscy żołnierze wykazują wolę walki, która zaskakuje cały świat.
Zobacz wideo

Mer Kijowa pytany o sytuację w stolicy Ukrainy powiedział: "To jest koszmar. Widziałem coś takiego tylko w hollywoodzkich filmach o apokalipsie. Jeszcze kilka tygodni temu Kijów był tętniącym życiem miastem", natomiast dzisiaj "miasto jest puste. Ciągle słyszymy potężne wybuchy, między nimi syreny, w dzień i w nocy; to okropny dźwięk".

Mimo niezwykle ciężkiej sytuacji, jak podkreślił Witalij Kliczko, "ludzie nie panikują".  "Są wściekli. Dla mnie najciekawszą rzeczą (...) jest to, że są to ludzie, którym nigdy w życiu nie przyszłoby do głowy, by wziąć broń do ręki. Lekarze, muzycy, architekci i aktorzy - to ludzie pracujący w pokojowych zawodach. Teraz noszą karabiny maszynowe - opisywał to, co dzieje się od czasu rosyjskiej agresji.

Kliczko mówił, że Rosjanie "od trzech tygodni próbują okrążyć miasto, po prostu nie są w stanie tego zrobić, bo nasi żołnierze wykazują wolę walki, która zaskakuje cały świat". - Stoi przed nami jedna z najsilniejszych armii świata, która nie może nic zdziałać - podkreśla mer, przekonując, że dzieje się tak, ponieważ "bomby i pociski nie wygrywają wojen; są ważne, ale nie tak ważne jak wola i duch. Rosjanie czują, że nie są w swoim kraju".

- Potrzebujemy wsparcia - mówi też Kliczko. - A jeśli nie możecie zamknąć nieba, proszę, dajcie nam nowoczesną broń, pociski Stinger. Wtedy sami zamkniemy niebo nad naszymi głowami. - Szczególnie wy, w Niemczech, nie powinniście zapominać, że jeśli (prezydent Rosji Władimir) Putin chce odbudować Związek Radziecki, to kto wie, jak daleko mogą posunąć się te plany? Część waszego kraju była częścią (...) sowieckiego imperium - przypomniał.

Mer ukraińskiej stolicy podkreślił, że na Ukrainie "w tych dniach nikt nie może czuć się bezpiecznie". - To nie dotyczy tylko mnie. Ja też nie chcę umierać, żaden zdrowy człowiek tego nie chce. Ale jeśli giniesz za ojczyznę w wojnie o wolność, to jest to zaszczyt dla prawdziwego mężczyzny. Jestem byłym żołnierzem. Przysięgałem bronić ojczyzny, jeśli będzie to konieczne. Ja to robię. Jeśli mam umrzeć, to wolę umrzeć w ten sposób niż w podeszłym wieku w szpitalu - mówi.

- Będziemy nadal walczyć i prosić Boga, aby przyniósł szczęście naszemu krajowi i ludziom. (...) Pewnie nie tak szybko, jak byśmy chcieli, ale wygramy - zapewnił Witalij Kliczko.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM