Witalij Kliczko przegrał tylko dwie walki w karierze. Kim jest mer Kijowa?

Witalij Kliczko wśród fanów sportów walki znany jako niepokonany bokser. Jednak w ostatnich latach poświęcił się polityce. Kim jest mer Kijowa, który w obliczu rosyjskiej agresji postanowił zostać w mieście i szykowac je do obrony?
Zobacz wideo

O jego sportowych osiągnięciach wie każdy fan boksu, niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że Witalij Kliczko może pochwalić się tytułem doktora, który obronił na Uniwersytecie Kijowskim w 2000 roku, pisząc pracę o talentach w sporcie. To sprawiło, iż zyskał przydomek Dr Iron Fist, czyli Dr Żelazna Pięść.

Uważa się za rosyjskojęzycznego Ukraińca. Jak sam przyznaje, po ukraińsku mówi niezbyt dobrze. Zna jednak inne języki. Biegle mówi po niemiecku i angielsku, sporo rozumie także po polsku, bowiem w czasach kariery amatorskiej wielokrotnie trenował na warszawskim AWF-ie.

Niepokonany Kliczko

Zanim dał się poznać jako polityk, Witalij Kliczko był bohaterem bokserskich ringów. Swoją przygodę z zawodowym boksem rozpoczął 16 listopada 1996 roku, kiedy to pokonał w ringu Amerykanina Tony’ego Bradhama. Trzy lata później zdobył swoje pierwsze trofeum mistrza świata organizacji WBO, pokonując Herbiego Hide’a.

W trakcie kilkunastoletniej kariery sportowej stoczył 47 walk, z czego przegrał tylko dwie. 41 z 45 zwycięstw odniósł przez nokaut.

11 grudnia 2004 r. po pokonaniu Danny’ego Williamsa Kliczko ogłosił zakończenie sportowej kariery. Powrócił jednak na ring 11 października 2008 r., pokonując Nigeryjczyka Samuela Petera i odbierając mu mistrzostwo świata wagi ciężkiej organizacji WBC.

Karierę zawodowego sportowca ostatecznie zakończył w 2013 roku, kiedy to Zarząd federacji WBC podjął decyzję o przyznaniu mu statusu "Mistrza w zawieszeniu". 

Kliczko na mera Kijowa

Jeszcze przed zakończeniem sportowej kariery, Witalij Kliczko zaczął działać na arenie politycznej. Dwukrotnie kandydował na stanowisko mera Kijowa. W 2006 roku poparło go 23 proc. głosujących, co dało mu 2. miejsce. W 2008 roku zdobył 17,9 proc.  poparcia, zajmując 3. miejsce. W 2010 roku Witalij Kliczko założył partię polityczną, którą nazwał Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR - w języku ukraińskim słowo udar znaczy cios). Od 2012 jest deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy. 

Odgrywał ważną rolę podczas protestów na Ukrainie na przełomie 2013/2014. Początkowo zadeklarował start w przyśpieszonych wyborach prezydenckich w 2014, jednak potem zmienił decyzję, oddając swoje poparcie dla Petra Poroszenki. Jednocześnie wyraził chęć ponownego startu w wyborach na mera Kijowa, które wygrał 25 maja 2014 roku.

Najtrudniejsza walka Witalija Kliczki

Kliczko, mając na swoim koncie 45 zwycięskich pojedynków w ringu, dopiero teraz toczy swoją najtrudniejszą walkę. Jako mer Kijowa nie opuścił rodaków w obliczu rosyjskiej inwazji. Wciąż piastując swój urząd, przygotowuje miasto do odparcia ataku wojsk Władimira Putina. Kliczko jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych, gdzie codziennie zamieszcza nagrania mające dodać Ukraińcom otuchy oraz ukazujące codzienność w przygotowującym się na natarcie rosyjskiej armii Kijowie. 

DOSTĘP PREMIUM