"Klucz do ocalenia życia ludzi". Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do Kijowa

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - głosi list wystosowany przez administrację stolicy Ukrainy.
Zobacz wideo

W liście, który udostępniono we wtorek watykanistom, zaoferowano papieżowi pomoc w zorganizowaniu takiej podróży.

Jak dodano, jeśli nie będzie ona możliwa, Franciszek zaproszony jest do udziału w konferencji wideo. Dokładane są starania, by uczestniczył w niej także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - wyjaśniła kijowska administracja.

List zakończono prośbą do papieża, by okazał "współczucie i stał u boku narodu ukraińskiego, wspólnie szerząc apel o pokój".

Kijów walczy

Zdobycie Kijowa to jeden z głównych celów rosyjskiej inwazji. Stolica Ukrainy od początku inwazji rosyjskiej jest ostrzeliwana rakietami. Jak szacuje Kliczko, z Kijowa wyjechała połowa mieszkańców, w mieście jest ok. 2 mln ludzi.

""To jest koszmar. Widziałem coś takiego tylko w hollywoodzkich filmach o apokalipsie. Jeszcze kilka tygodni temu Kijów był tętniącym życiem miastem", natomiast dzisiaj "miasto jest puste. Ciągle słyszymy potężne wybuchy, między nimi syreny, w dzień i w nocy; to okropny dźwięk" - tak sytuację w mieście opisywał Kliczko w rozmowie z niemieckim "Tagesspiegel".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM