Rosyjskie bomby kasetowe spadają na Ukrainę? Korzystanie z nich to zbrodnia wojenna

Bomby kasetowe są niezwykle śmiercionośne, a przez ich stosowanie cierpią głównie cywile. Jak podają dziennikarze śledczy z serwisu Bellingcat, rosyjskie wojsko użyło amunicji kasetowej w atakach na ukraińskie wsie, miasteczka i miasta. Tłumaczymy, jak działa ten szczególny rodzaj broni i dlaczego amunicja kasetowa została zakazana.
Zobacz wideo

Rosjanie korzystają w amunicji kasetowej? Coraz więcej niepokojących materiałów

Dziennikarze śledczy z Bellingcat od początku agresji Rosji na Ukrainę dokumentują poczynania agresora. Udało im się zebrać dowody na użycie przez Rosjan broni kasetowej na terenach mieszkalnych w takich miastach, jak Charków, Chersoń i Odessa. Większość udokumentowanych przypadków dotyczy pocisków ziemia-ziemia, w jednym natomiast wykorzystano bombę kasetową RBK-500 zrzuconą z samolotu. Miało to miejsce w pobliżu Odessy.

O stosowaniu przez Rosjan tej śmiercionośnej broni informował dotychczas m.in. ukraiński ambasador przy ONZ Serhij Kysłycia. Wykorzystaniem amunicji kasetowej na Ukrainie zainteresowały się także organizacje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka. Human Rights Watch potwierdziło użycie amunicji kasetowej w Charkowie podczas ataku 28 lutego, a Amnesty International podało, że przedszkole w północno-wschodniej Ukrainie zostało ostrzelane przy jej użyciu. Jeśli te doniesienia okażą się prawdą, oznacza to, że Rosja po raz kolejny dopuściła się zbrodni wojennych przeciw ukraińskiej ludności.

Amunicja kasetowa i broń kasetowa. Co to takiego? Dlaczego została zakazana?

Korzystanie z amunicji kasetowej jest niedopuszczalne na mocy konwencji przyjętej w 2008 roku w Dublinie. Pod tym zakazem podpisało się 111 państw świata. Wśród nich brakuje jednak Rosji, USA, Ukrainy i Polski. Skąd taka decyzja? Polska nie zdecydowała się na podpisanie konwencji, ponieważ w kraju bez dostępu do broni jądrowej, broń kasetowa jest jedynym środkiem bojowym o szerokim polu rażenia. Niestety to, co czyni ją tak skuteczną, jest również przyczyną, dla której nie powinna być stosowana.

Dlaczego amunicja kasetowa i broń kasetowa została zakazana? Mechanizm jej działania opiera się na wykorzystaniu pocisków, zawierających w sobie setki lub tysiące mniejszych ładunków (bombletów), które po wystrzeleniu pokrywają teren o powierzchni porównywalnej wielkością do stadionu piłkarskiego. Jedną z najważniejszych kwestii jest nieprecyzyjność tego rodzaju broni. Razi ona zarówno jednostki wroga, jak i znajdujących się w pobliżu cywilów. Ponadto nie wszystkie bomblety zawarte w pocisku wybuchają od razu. Nawet 10 proc. ładunków z jednego pocisku trafia do gruntu i zachowuje się jak miny. Przykładowo w XXI wieku wciąż zdarzają się przypadki, gdy Wietnamczycy giną od zapomnianych i ukrytych w ziemi pozostałości po broni kasetowej, której używano podczas wojny w Wietnamie w latach 1955-75.

Broń kasetowa w Ukrainie. Rosyjskie bomby nieustannie spadają na ukraińskie miasta

Agencja Ukrinform, powołując się na służby prasowe dowództwa sił zbrojnych Ukrainy, poinformowała o wykorzystaniu przez Rosjan broni kasetowej już w pierwszym tygodniu wojny. To nie jedyna zakazana broń, której miały używać rosyjskie wojska. W związku z tymi doniesieniami, Międzynarodowy Trybunał Karny działający w Hadze rozpoczął śledztwo ws. ataków armii rosyjskiej na ukraińskich cywilów. W śledztwo przeciwko wojskom agresora zaangażowana jest także Prokuratura Generalna Ukrainy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM