Kiedy koniec wojny w Ukrainie? Doradca prezydenta Zełenskiego wskazuje konkretną datę

Ołeksij Arestowycz, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego twierdzi, że wojna w Ukrainie skończy się najpóźniej w połowie maja. Wtedy, jego zdaniem, Rosja straci zasoby niezbędne do atakowania jego kraju. Ale możliwy jest też - jego zdaniem - inny scenariusz.
Zobacz wideo

W wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza i prawnika Marka Fejgina, opublikowanym w serwisie YouTube, Arestowycz prognozuje, że koniec wojny nastąpi najpóźniej na początku maja, bowiem wówczas rosyjska armia nie będzie już dysponowała siłami umożlwiającymi jej kolejne ofensywy na terytorium Ukrainy. 

Kiedy koniec wojny w Ukrainie? "Najpóźniej na początku maja"

- Myślę, że nie później niż w maju, na początku maja powinniśmy osiągnąć porozumienie pokojowe. Możliwe, że będzie to dużo szybciej, podałem najpóźniejszy termin - stwierdził cytowany przez PAP. Doradca prezydenta Ukrainy rozpatrywał także scenariusz, w którym rosyjska armia ściągnie na front nieprzygotowane posiłki.

- Jak ich przemielimy w połowie kwietnia, to do końca kwietnia będzie porozumienie. A jeśli całkiem oszaleją, to zaangażują żołnierzy służby zasadniczej, którzy będą powoływani do końca kwietnia. Mogą spróbować rzucić ich takich słabo wyszkolonych na front do końca kwietnia, początku maja - oznajmił Arestowycz.

Doradca prezydenta Zełenskiego dodał także, że obecnie sytuacja na Ukrainie jest na rozdrożu - albo dojdzie do porozumienia podczas kolejnej tury negocjacji, albo Rosja podejmie kolejną ofensywę.

Dziś mija 20. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. We wtorek (15.03) ma zostać wznowiona kolejna tura rosyjsko-ukraińskich negocjacji, po tym, jak dzień wcześniej została przerwana przez problemy techniczne. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM