Według wywiadu USA rosyjskie Iskandery mają wabiki utrudniające strącenie. Przypominają rzutkę do darta

Rosja używa Iskanderów od początku wojny w Ukrainie. Jak informuje "New York Times", powołując się na informacje wywiadowcze, rakiety są wyposażone w wabiki, mające utrudniać ich zestrzelenie i zakłócać działanie obrony przeciwrakietowej.
Zobacz wideo

Jak informuje "NYT", powołując się na relacji anonimowego urzędnika amerykańskiego wywiadu, wabiki mają ok. 30 cm długości i przypominają kształtem rzutkę do darta, są wypuszczane z pocisku, gdy jego sensory wyczują, że został namierzony przez obronę przeciwrakietową.

Jak dodaje amerykańska gazeta, urządzenia są naszpikowane elektroniką, której zadaniem jest wysyłanie sygnału radiowego, zakłócającego pracę systemów obrony przeciwnika. Wabiki emitują również ciepło, co ma przyciągnąć wysyłane w celu strącenia Iskandera rakiety i chronić sam pocisk. Używanie przez Rosjan wabików może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego ukraińska obrona powietrzna miała trudności z przechwytywaniem rosyjskich Iskanderów - komentuje gazeta.

Fotografie wabików, przypominających małe pociski, zaczęły się pojawiać w mediach społecznościowych dwa tygodnie temu. Wielu analityków i ekspertów mylnie uważało je za elementy amunicji kasetowej - zauważa "NYT".

Rakiety Iskander-M są wystrzeliwane z ruchomych wyrzutni i mają zasięg ponad 320 km; Rosjanie rażą nimi cele na Ukrainie, ale same wyrzutnie stoją poza jej granicami - przypomina gazeta. Te wabiki przypominają urządzenia, które podczas zimnej wojny były montowane w głowicach nuklearnych; dotychczas nie udokumentowano ich używania w broni takiej jak wyposażone w konwencjonalne głowice Iskandery - informuje źródło gazety.

Użycie tych wabików może pokazywać lekkomyślność rosyjskiego dowództwa lub też nagłą potrzebę użycia takiej broni, ponieważ Rosja wie, że dane dotyczące tych urządzeń zostaną nieuchronnie przekazane wywiadom państw NATO, które je zbadają i zaprogramują swoje systemy przeciwrakietowe tak, by mogły pokonać chroniące Iskandery wabiki - mówi "NYT" zajmujący się uzbrojeniem ekspert prof. Jeffrey Lewis.

Po raz pierwszy - podczas ataku na Ukrainę, który zaczął się 24 lutego - Rosjanie użyli Iskanderów 27 lutego. 10 lutego siły ukraińskie poinformowały o zniszczeniu dywizjonu rosyjskich systemów rakietowych Iskander-M, które ostrzeliwały dzielnice mieszkalne regionu Czernihowa.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM