USA wyślą dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy. Departament Stanu komentuje propozycję Kaczyńskiego

Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów. USA odniosły się także do propozycji misji pokojowej, która została zgłoszona przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Od początku rosyjskiej inwazji USA przekazały Ukrainie broń o wartości 1,35 mld dolarów. Poza bronią przeciwlotniczą i przeciwpancerną były to m.in. systemy łączności, zestawy noktowizyjne czy systemy radarowe. Teraz w "bezprecedensowym" pakiecie znajdzie się m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, w tym dłuższego zasięgu. Łącznie pakiet pomocy wojskowej ma mieć wartości 800 mln dolarów. 

- To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców - powiedział Biden, ogłaszając swoją decyzję w Białym Domu. Jak dodał, na wniosek prezydenta Ukrainy Włodomyra Zełenskiego USA pomogły również pozyskać dodatkowe systemy przeciwlotnicze dłuższego zasięgu wraz z amunicją. Chodzi m.in. o sowieckiej produkcji systemy S-300 czy Osa.

Biden zaznaczył, że w pakiecie, oprócz dostarczanej już wcześniej broni, w tym 9 tys. nowych zestawów przeciwpancernych (w tym Javelin i szwedzkich AT8), 7 tys. karabinów, strzelb i granatników, znajdą się również drony.

- To pokazuje nasze zobowiązanie, by wysyłać najnowocześniejsze systemy do Ukrainy - powiedział Biden. Według doniesień telewizji NBC może chodzić o tzw. amunicję krążącą (zwaną też dronami kamikaze) Switchblade.

Prezydent USA zaznaczył też, że choć ta wojna może być "długą i trudną bitwą", to Ameryka do końca będzie pomagać Ukrainie, nie tylko wysyłając uzbrojenie, lecz też bezpośrednio wspierając jej gospodarkę.

"Wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę tylko przedłużyłoby konflikt" 

- Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie - powiedział z kolei rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję misji pokojowej zgłoszonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Wicepremier Jarosław Kaczyński w Kijowie apelował do Zachodu o bardziej zdecydowane działania. Zaproponował utworzenie "misji pokojowej NATO". 

- Jesteśmy intensywnie skupieni na zakończeniu tej brutalnej agresji (...) chcemy uniknąć wszystkiego, co mogłoby przedłużyć tę wojnę lub ją rozszerzyć, a obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów (...) ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego - dodał Price. 

Pomysł Jarosława Kaczyńskiego nie spotkał się także z uznaniem szefa NATO Jensa Stoltenberga. - Wspieramy każdy proces pokojowy, wzywamy Putina do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy, ale nie planujemy wysłania natowskich żołnierzy do Ukrainy - powiedział sekretarz generalny. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM