"To byłby początek III wojny światowej". Szef RE o pomyśle wysłania na Ukrainę żołnierzy NATO

Wysłanie na Ukrainę żołnierzy państw NATO byłoby początkiem III wojny światowej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM. Odniósł się w ten sposób do propozycji Jarosława Kaczyńskiego dot. wysłania do Ukrainy misji pokojowej NATO. Szef RE przypomniał również, komentując wojnę w Ukrainie, że po raz pierwszy w swojej historii UE podjęła decyzję o przekazaniu śmiercionośnej broni.
Zobacz wideo

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM odniósł się do wtorkowej wizyty w Kijowie premierów Polski, Czech i Słowenii. - Byłem informowany, konsultowany w tej sprawie i w pełni popieram tę misję, bo to ważne, żeby wysłać bardzo mocny polityczny sygnał - powiedział. - Wczoraj rozmawiałem telefonicznie z całą trójką premierów i pogratulowałem im, bo jako Unia chcemy jasno i konkretnie pokazać, że wspieramy Ukraińców. Oni są odważni, walczą o swoją przyszłość, ziemię, dzieci, ale też o europejskie wartości - dodał. Stwierdził też, że nie wyklucza swojej podróży do Kijowa, "gdy będzie wiedział, że ma co tam zawieźć".

Szef RE został też poproszony o ocenę propozycji Jarosława Kaczyńskiego dot. wysłania do Ukrainy misji pokojowej NATO. - Nie możemy eskalować konfliktu i rozciągać go w czasie - mówił Charles Michel. - Gdybyśmy tam wysłali żołnierzy państw NATO, to byłoby to początkiem III wojny światowej. A tego nie chcemy - dodał.

Sankcje zmienią zachowanie Putina?

Na pytanie, czy nazwałby Władimira Putina zbrodniarzem wojennym, szef RE uchylił się od odpowiedzi. - O zawieszeniu broni też musimy rozmawiać z nim. Kilka dni temu rozmawiałem z nim przez telefon, na prośbę Wołodymyra Zełenskiego próbowałem osiągnąć jakiś postęp. Mam nadzieję, że on będzie możliwy w niedługim czasie - zaznaczył.

Podkreślił, że sankcje nałożone na Rosję "działają i tworzą presję na rosyjski reżim". - Ta strategia - mamy nadzieję - zmieni zachowanie Kremla - podkreślił.

"Najlepsza emanacja europejskich wartości"

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z RMF FM wyraził "uznanie dla Polski i innych granicznych państw przyjmujących" uchodźców z Ukrainy. - Politycznym obowiązkiem wszystkich unijnych instytucji i państw członkowskich jest zapewnienie maksymalnej pomocy krajom przyjmującym uchodźców - wskazał Michel. - To najlepsza emanacja europejskich wartości - dodał.

- Razem z Komisją Europejską przygotowujemy konkretne propozycje dla państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy - zapewnił przewodniczący Rady Europejskiej.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM