Ile pieniędzy Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach? Padła konkretna kwota

Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach nawet 213 mld dolarów - wynika z szacunków Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bankowców, o których poinformowała agencja Reutera.
Zobacz wideo

Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców (Swiss Bankers Association, SBA) oszacowało, że Rosjanie trzymają w szwajcarskich bankach od 150 mld do 200 mld franków szwajcarskich. Wartość ich majątku przeliczona na dolary może zatem wynosić nawet 213 mld dolarów - podał w czwartek Reuters.

Agencja wskazała, że wartość środków ulokowanych przez Rosjan w niektórych bankach została ujawniona po tym, jak Szwajcaria zdecydowała się przyłączyć do sankcji nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską.

Z informacji uzyskanej od SBA wynika, że udział rosyjskich aktywów ulokowanych w Szwajcarii znajduje się w "niskim, jednocyfrowym" udziale procentowym wszystkich aktywów zagranicznych ulokowanych w tym kraju - dodał Reuters.

Nowy pakiet sankcji

We wtorek Unia Europejska formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji. Objęły one m.in. "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn". Sankcje dotyczą też "osób związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową".

W ramach nowego pakietu sankcji wprowadzono również zakaz transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

UE postanowiła też "zakazać świadczenia jakichkolwiek usług w zakresie ratingu kredytowego, a także dostępu do wszelkich usług subskrypcyjnych związanych z działalnością w zakresie ratingu kredytowego jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi z Rosji".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM