Biały Dom ma "poważne obawy", że Chiny mogą dostarczyć Rosji wyposażenie wojskowe

Władze USA oświadczyły w czwartek, że mają "poważne obawy", iż Chiny mogą dostarczyć Rosji wyposażenie wojskowe, aby wspomóc inwazję na Ukrainę.
Zobacz wideo

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że podczas piątkowej rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden ma być "szczery i bezpośredni" w tej kwestii. Według Psaki dławienie przez prezydenta Władimira Putina wystąpień antywojennych w Rosji pokazuje, że obecnie nie ma nadziei na zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

- Jesteśmy zaniepokojeni tym, że Chiny rozważają bezpośrednią pomoc Rosji w jej inwazji na Ukrainę. W piątek prezydent Biden ostrzeże prezydenta Xi, że USA nie zawahają się przed nałożeniem na ChRL kosztów - powiedział z kolei szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.

- Prezydent Biden jasno wyłoży prezydentowi Xi, że Chiny poniosą odpowiedzialność za jakiekolwiek działania podjęte, by wspierać rosyjską agresję - powiedział Blinken. Jak dodał, Chiny mają szczególną odpowiedzialność, by użyć swoich wpływów i przekonać Rosję do zatrzymania wojny, ale wszystko wskazuje na to, że "idą w przeciwnym kierunku".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM