Alarm przeciwlotniczy we Lwowie. "Rakiety spadły obok lotniska"

W piątek nad ranem we Lwowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy i słychać było serię wybuchów. Syreny alarmowe zostały włączone o 6.08 lokalnego czasu.
Zobacz wideo

Alarm przeciwlotniczy obowiązywał w piątek od godziny 6.08 do godziny 6.47. W tym czasie przez centrum miasta przejechało kilkanaście wozów strażackich na sygnałach.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo, na których widać na horyzoncie unoszące się w górę kłęby dymu. 

Stacja telewizyjna Ukraina 24 poinformowała za pośrednictwem komunikatora Telegram, że dały się słyszeć co najmniej trzy silne eksplozje. Na krótkim nagraniu wideo widać na horyzoncie unoszące się w górę kłęby dymu w krztałcie grzyba.

Informację o wybuchu podała też korespondentka BBC. 

Pojawiają się informacje, że na przedmieściach miasta miał wybuchnąć pożar.

Rosyjskie rakiety trafiły w piątek rano w obiekty w okolicach lotniska we Lwowie, ale nie w samo lotnisko – napisał na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy.

"Obecnie nie jestem w stanie podać dokładnego adresu, ale to na pewno nie lotnisko" – podał Sadowy. Władze ustalają szczegóły i wkrótce mają przekazać dalsze informacje.

W kierunku Lwowa wystrzelono sześć rakiet z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym – podało w piątek rano dowództwo sił powietrznych Zachód, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Według komunikatu mogły to być rakiety X-555.

"Dwie rakiety zostały zestrzelone przez wojska rakietowe dowództwa powietrznego Zachód" – podano.

Rosjanie ostrzeliwują park ze zwierzętami

Rosjanie ostrzelali w nocy z czwartku na piątek ekopark Feldman w obwodzie charkowskim, gdzie żyje ponad 300 gatunków zwierząt. Zginęły dwa orangutany i szympans - przekazała agencja informacyjna Interfax-Ukraina.

Jak poinformowano, Rosjanie zniszczyli zimowe wybiegi dla małp człekokształtnych. "Z powodu ostrzału moździerzowego zostały zniszczone zimowe zagrody dla małp człekokształtnych. Według wstępnych doniesień, zabito dwa orangutany i szympansa. W tej chwili nie ma możliwości dotarcia do miejsca zdarzenia. Liczba ofiar dopiero zostanie ustalona" - podano we wpisie na stronie parku ekoparku na Facebook, na który powołała się Interfax-Ukraina.

Ekopark był celem ataków Rosjan od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego. Zginęło trzech pracowników ośrodka. W wyniku ostrzału zniszczeniu uległy zagrody a niektóre zwierzęta - w szczególności wilki - uciekły. Część została zabita, m.in. kangury. Niektóre zwierzęta zamieszkały w rezydencji właściciela ekoparku, ukraińskiego przedsiębiorcy i polityka Ołeksandra Feldmana.

DOSTĘP PREMIUM