Stany Zjednoczone przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce

Ambasador USA w Polsce poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce. "W ramach dodatkowej pomocy, środki trafią do organizacji, które wspierają Ukraińców uciekających do Polski" - napisał na Twitterze Mark Brzezinski.
Zobacz wideo

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 186 mln dolarów. Pomoc zostanie przeznaczona m.in. organizacjom pomagającym uchodźcom w Polsce.

"Z dumą dzielę się informacją, że Stany Zjednoczone przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce. W ramach dodatkowej pomocy, zapowiadanej przez sekretarza stanu USA Blinkena, środki trafią do organizacji, które wspierają Ukraińców uciekających do Polski" - napisał na Twitterze Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. 

"Nasza pomoc humanitarna jest przekazywana za pośrednictwem niezależnych organizacji humanitarnych, które udzielają pomocy dostosowanej do potrzeb, kierując się bezstronnością, humanitaryzmem, neutralnością i niezależnością" - napisano na stronie Departamentu Stanu USA.

W komunikacie czytamy również, że dodatkowa pomoc humanitarna dla uchodźców w krajach sąsiadujących z Ukrainą "wspiera dostarczanie żywności, bezpiecznej wody pitnej, ochrony, dostępnego schronienia i doraźnej opieki zdrowotnej. Fundusze te pomogą również ofiarom wojny w utrzymaniu kontaktu z członkami rodzin, którzy zostali rozdzieleni, i w miarę możliwości będą promować łączenie rodzin".

Podczas wizyty w Polsce na początku marca sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że Polska jest wiodącym krajem, który odpowiada na kryzys humanitarny wywołany przez agresję na Ukrainę.

– Jeśli chodzi o wsparcie dla Polski i innych krajów, administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce – mówił.

– Polska okazała hojność, przywództwo i zdecydowanie. Jesteśmy wdzięczni za te podstawy współpracy, które zbudowaliśmy w ciągu dziesięcioleci – podkreślił Blinken.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM