Kolejna rozmowa Macrona z Putinem. Jednym z głównych tematów była sytuacja w Mariupolu

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem m.in. o sytuacji w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu oraz pogarszającej się sytuacji humanitarnej na Ukrainie - poinformował po rozmowie Pałac Elizejski.
Zobacz wideo

Prezydent Francji powiedział Władimirowi Putinowi, że Rosja nie przestrzega międzynarodowego prawa w zakresie pomocy humanitarnej. Rozmowa prezydentów trwała ponad godzinę.

Według Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Mariupolu i innych oblężonych przez Rosjan miastach ukraińskich kończą się zapasy żywności, a konwoje z potrzebnymi produktami nie s± w stanie do nich dotrzeć. W Mariupolu siły rosyjskie zbombardowały m.in. szpital położniczy i teatr, gdzie ukrywały się kobiety z dziećmi.

„Reagując na obawy wyrażone przez Emmanuela Macrona, rosyjski prezydent podkreślił, że rosyjskie siły zbrojne biorące udział w specjalnej operacji wojskowej robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie cywilów" – poinformował Kreml w komunikacie, na który powołała się agencja Reutera.

Spod gruzów teatru w Mariupolu wydobyto jedną osobę ciężko ranną

Mariupol jest od kilkunastu lat oblężony przez Rosjan, którzy ostrzeliwują i bombardują miasto położone nad Morzem Azowskim.

W środę ostrzelali budynek teatru, w którym ukrywało się ponad 1000 osób. Jak poinformowały służby ratownicze, spod gruzów teatru wydobyto jedną osobę, która jest ciężko ranna. Na razie nie ma ofiar śmiertelnych. Akcja ratunkowa cały czas trwa. Z informacji przekazanych przez prezydenta Ukrainy wynika, że udało się uratować spod z gruzów ponad 130 osób.

Akcję ratowniczą spowalnia ostrzał ze strony sił rosyjskich.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM