Rosjanie zbombardowali szkołę w Mariupolu. Schroniło się w niej 400 ludzi

Szkoła artystyczna w Mariupolu, w której schroniło się około 400 mieszkańców, została zbombardowana przez wojsko rosyjskie - poinformowały w niedzielę władze miasta na Telegramie.
Zobacz wideo

Na razie nie ma informacji o liczbie ofiar, ale władze podały, że budynek szkoły został zniszczony i pod gruzami na pewno są ludzie. Wewnątrz znajdowały się kobiety, dzieci i osoby starsze.

Szef władz obwodu donieckiego: Tysiące ludzi umierają z głodu

Tysiące cywilów umierają z głodu na zajętych przez wojska rosyjskie okolicach Mariupola na południu Ukrainy - oznajmił w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"W tej chwili w zajętych przez nich (tj. rosyjskich żołnierzy) wioskach Manhusz i Mełekyne umierają z głosu tysiące mieszkańców Mariupola, którym udało się schować przed rosyjskimi bombami. To zbrodnia przeciw ludzkości" - napisał Kyryłenko.

Podkreślił, że władze są gotowe uratować swoich obywateli, ale do tego jest potrzebny korytarz humanitarny. "Zwracam się do wszystkich światowych przywódców - wywierajcie presję na Kreml! Nie pozwólcie umierać ludziom z głodu!" - napisał.

Na niedzielę uzgodnionych zostało siedem korytarzy humanitarnych w ukraińskich obwodach: kijowskim, charkowskim i z Mariupola w obwodzie donieckim - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Z Mariupola korytarz, którym mają być ewakuowani cywile, prowadzić będzie do Zaporoża.

Mariupol. Rosjanie zbombardowali teatr i pływalnię 

W środę wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami. Miało tam znaleźć schronienie około 1200 osób. Jak podawało CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne, przy dwóch ścianach budynku wykonany został - widoczny z powietrza - napis "Dzieci". Jak na razie wiadomo, że spod gruzów udało się uratować około 130 osób. 

Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział w sobotę stacji BBC, że walki uliczne w mieście i ostrzał utrudniają wydobycie ludzi z podziemi zbombardowanego teatru, w których uwięzionych może być nadal ponad 1000 osób.

Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są też pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - pisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM