Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2022? Wiosna kalendarzowa a astronomiczna: czym się różnią?

Powitanie na pierwszy dzień wiosny. W niedzielę 20 marca o godzinie 16.33 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, z kolei dziś (21.03.2022) świętujemy wiosnę kalendarzową. Jak obchodzimy oficjalne odejście zimy? Uważaj, żeby nie dostać mandatu.

W niedzielę 20 marca o godzinie 16.33 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca tego roku. Astronomiczna wiosna definiowana jest jako moment, w którym Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, zwany punktem Barana. Od tego momentu noce stają się coraz krótsze, a dni coraz dłuższe.

Dzień później, czyli w poniedziałek 21 marca 2022 następuje z kolei wiosna kalendarzowa. Tego dnia oficjalnie świętujemy odejście zimy i przywitanie rozkwitającej, budzącej się do życia przyrody. W tym dniu uczniowie obchodzą Dzień Wagarowicza.

Wiosna kalendarzowa a astronomiczna. Czym się różnią? Na datę astronomicznej wpływa  ruch recesyjny Ziemi

Wiosna jest momentem odrodzenia przyrody, dni stają się też coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. Wiosnę astronomiczną rozpoczyna tzw. równonoc wiosenna. Jest to święto ruchome i przypada najczęściej na dzień 20 lub 21 marca. W tym roku nastąpiła ona dokładnie w niedzielę 20 marca 2022 o 16:33. Od tego dnia słońce przez pół roku będzie mocniej oświetlać półkulę północną, na której się znajdujemy.

Warto wiedzieć, że na datę początku wiosny astrologicznej wpływa ruch recesyjny Ziemi (jest to zjawisko zmiany kierunku osi obrotu obracającej się planety), przez który dopiero w 2102 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać 21 marca. Do tego czasu będzie ona miała miejsce 20 marca.

Z kolei data początku wiosny kalendarzowej jest stała i na półkuli północnej co roku przypada na 21 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny świętujemy dziś, w poniedziałek 21 marca 2022.

Powitanie na pierwszy dzień wiosny. Kiedy za Marzannę można dostać mandat?

W dniu 21 marca co roku od lat w Polsce uczniowie obchodzą Dzień Wagarowicza. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny w szkołach trwa świętowanie, a uczniowie często się z tej okazji przebierają w kolorowe ubrania. W wielu szkołach tego dnia lekcje są przynajmniej częściowo odwołane, a uczniowie spędzają czas w kinie lub na świeżym powietrzu.

Jedną z najważniejszych tradycji związanych z początkiem wiosny jest tzw. topienie lub palenie Marzanny.  Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń i jego powstanie związane jest z Jarymi Godami, czyli obrzędami ludowymi przypadającymi na moment równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginię śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Taka symboliczna śmierć miała zapewnić powrót wiosny i urodzaj na cały rok. 

Marzanna jest kukłą wykonaną tradycyjnie ze słomy, ozdobioną materiałami i biżuterią. Kiedyś kukłę nosiło się od domu do domu, dodając do niej nowe elementy zdobnicze. W trakcie obrzędu Marzanna była wkładana do każdego mijanego zbiornika z wodą. Warto celebrować tę tradycję, jednak pamiętając, że kukłę Marzanny wolno moczyć w rzece czy jeziorze, jednak nie wolno jej w wodzie zostawić – wrzucenie Marzanny do wody straż miejska uzna za zaśmiecanie i wystawi nam mandat.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM