Zełenski: Nasi ludzie czują się wystraszeni, opuszczeni. Prezydent Ukrainy poprosił o minutę ciszy

- Walczymy przeciwko okupantowi, który zabija zwykłych cywili, pali mieszkania. Zginęło już 115 dzieci. To jest największe przestępstwo od czasów II wojny światowej - stwierdził Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu.
Zobacz wideo

- Przyjaciele, nie bójcie się - usłyszycie dźwięki, które my słyszymy do 25. dni - prezydent Wołodymyr Zełenski zaczął swoje przemówienie od nagrania dźwięku syreny alarmowej. Od 25. dni każdego dnia i każdej nocy te dźwięki towarzyszą obywatelom Ukrainy. 25 dni temu ich kraj został zaatakowany przez Rosję.

- To 20 sekund, a my słyszymy to dniami, tygodniami. Nasi ludzie czują się wystraszeni, opuszczeni. Idą do schronów, żeby się ratować, przeżyć mimo bomb rosyjskich. Z tym syrenami Ukraińcy starają się spać, pracować, przeżyć. Przy dźwięku syren rodzą się dzieci; umierają ludzie - mówił.

Jak podkreślił Zełenski, z powodu rosyjskiego ataku zginęły już tysiące ludzi. - Uczcijmy minutą ciszy pamięć tych, którzy zaginęli - poprosił prezydent Ukrainy.

- W tej chwili Kijów jest miastem zamkniętym słyszymy głos syren przeciwlotniczych - nie możemy się spotykać, tak jak wy, nie możemy żyć, tak jak wy, bo jesteśmy na wojnie. Walczymy o nasz kraj przeciwko jednej z największej armii na świecie - mówił Zełenski. - Walczymy przeciwko okupantowi, który zabija zwykłych cywili, pali mieszkania. Zginęło już 115 dzieci. To jest największe przestępstwo od czasów II wojny światowej - stwierdził prezydent Ukrainy.

Prezydent przekonywał, że Rosja może nie skończyć na rozpętaniu wojny w Ukrainie, ale też  zdecydować się na atak na kolejne państwa.

Zełenski podkreślił, że obywatele Ukrainy chcą być razem z Europą i walczą o to z wojskami rosyjskimi.

Apel do Niemiec

Prezydent Ukrainy wezwał do działania na rzecz zerwania współpracy gospodarczej pomiędzy Berlinem i Moskwą.  - Nie bądźcie sponsorami rosyjskiej machiny wojennej. Ani jednego euro dla okupantów! Zamknijcie dla nich wasze porty, nie dostarczajcie towarów, zrezygnujcie z ich surowców, naciskajcie, żeby Rosja wycofała się z Ukrainy – apelował.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM