"Mówi o wojnie, jakby toczyła się na Marsie". Prof. Obirek o kompromitacji papieża Franciszka

- Te doświadczenia, że Kościół był identyfikowany z popieraniem prawicowych rządów, sprawiają, że dzisiaj Franciszek dmucha na zimne i mówi o wojnie, jakby toczyła się na Marsie, a nie w kraju napadniętym przez agresora Putina - powiedział w TOK FM prof. Stanisław Obirek - teolog, antropolog kultury i były jezuita. Gość Mikołaja Lizuta podkreślił, że ani słowo "Rosja" ani "Putin" w wypowiedziach Franciszka nie padło.
Zobacz wideo

Podczas niedzielnej modlitwy w Watykanie papież Franciszek po raz kolejny apelował do polityków o powstrzymanie wojny w Ukrainie i rozmowy pokojowe. Mówił, że to, co się dzieje, to "bezsensowna masakra, w której codziennie powtarza się okrutna rzeź". Do tej pory papież nie nazwał jednak Rosji wprost agresorem. Wojna w Ukrainie zaczęła się - przypomnijmy - 24 lutego.

Papież przed tygodniem rozmawiał z patriarchą Moskwy i całej Rusi - Cyrylem. "Obaj podkreślili nadzwyczajne znaczenie trwającego procesu negocjacji, ponieważ, jak powiedział papież, 'tymi, którzy płacą rachunek za wojnę, są ludzie, są rosyjscy żołnierze i ci, na których spadają bomby i umierają'" - poinformowano po zakończeniu rozmowy.

- To jest jednak kompromitacja Franciszka - tak dotychczasowe zachowanie Watykanu ocenił w TOK FM prof. Stanisław Obirek. Zdaniem teologa, antropologa kultury i byłego jezuity publikacja tak brzmiącego komunikatu, w czasie trwania wojny, nie służy niczemu poza "rozmywaniem prawdy". - Trzeba nazywać rzecz po imieniu - stwierdził prof. Obirek.

Według byłego jezuity, tak ostrożna postawa Watykanu wobec wojny w Ukrainie wynika z tego, że kościół katolicki ma ciemną kartę jeśli chodzi o powiązania z faszystowskimi rządami. Przytoczył wypowiedź jednego z watykanistów - Massimo Faggioli'ego, który w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedział, że Watykan stąpa po cienkim lodzie.

- Rzeczywiście może te doświadczenia, że Kościół był identyfikowany z popieraniem prawicowych rządów, sprawiają, że dzisiaj Franciszek dmucha na zimne i mówi o wojnie tak, jakby toczyła się na Marsie, a nie w kraju napadniętym przez agresora Putina - powiedział prof. Obirek. I przypomniał raz jeszcze, że w dotychczasowych wypowiedziach papieża nie padły słowa: "Rosja", "Putin".

"Cyryl ma liczne profity. Uchodzi za oligarchę"

Gość Mikołaja Lizuta zwrócił jednak uwagę, że papież Franciszek próbuje nawiązać kontakt z patriarchą Cyrylem, który jest "jednoznacznie patriarchą Putina i wspomaga go swoją ideologią". - 6 marca w swoim wystąpieniu Cyryl wyraźnie poparł Putina, posługując się jego narracją ze znanego eseju z lipca zeszłego roku, gdzie pojawiają się wyrażenia o jednym narodzie, o braku samodzielności Ukraińców. To wszystko cerkiew kupiła - wskazał.

Prof. Obirek podkreślił, że rosyjska cerkiew, podobnie jak polski kościół katolicki, jest bardzo uwikłana w relacje z władzą. Wynika to z historii i współpracy rosyjskich hierarchów ze służbami. Przypomniał, że także wielu polskich hierarchów miało kontakty z komunistyczną SB w czasach PRL-u.

Ekspert zwrócił uwagę, że Cyryl osobiście bardzo korzysta na popieraniu władzy. - Uchodzi za jednego z oligarchów rosyjskich, z milionowymi a może nawet miliardowymi dochodami. Mniej czy bardziej legalnie zgromadzonymi - wyjaśnił.

Teolog zwrócił uwagę, że uwikłanie rosyjskiego kościoła prawosławnego w kontakty z władzą bardzo wyraźnie widać, po przeanalizowaniu ostatnich wypowiedzi Putina i Cyryla. - To jest jednym głosem upolityczniona religia i ureligijniona polityka, którą hasłowo nazywamy "putinizmem" - powiedział. Podkreślił, że w głośnym wystąpieniu patriarchy z 6 marca pobrzmiewały hasła o zgniłym Zachodzie i upadku wartości. A to przecież stały element wystąpień Władimira Władimirowicza Putina.  - Ni stąd, ni zowąd, zupełnie właściwie bez powodu pojawia się motyw gejowski. To tak jakbym słyszał niektórych polskich hierarchów, którym każda okazja, łącznie z powstaniem warszawskim służy do tego, żeby mówić o tęczowej zarazie - stwierdził prof. Stanisław Obirek w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM