Junarmia - Rosja sprawdza gotowość bojową nieletnich. Putin wyśle na front 17-latków?

Ukraiński wywiad dotarł do niepokojących dokumentów. Wynika z nich, iż armia rosyjska przygotowuje do udziału w wojnie w Ukrainie 17-letnich członków organizacji "Junarmia".

Junarmia -  Rosja wysyła na front nastolatków?

Informacje opublikowane przez ukraiński wywiad na Twitterze podają, że minister obrony Rosji wydał rozporządzenie zgodnie z którym 17-letni członkowie organizacji "Junarmia" mają zostać przygotowani do udziału w wojnie w Ukrainie. 

Dokument o nazwie "O zaangażowaniu członków wojskowo-patriotycznego ruchu 'Junarmia' w specjalnej operacji na terenie Ukrainy" podpisał rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Wynika z niego, iż armia rosyjska ma sprawdzić stopień przygotowania 17-letnich rekrutów do udziału w działaniach wojennych w Ukrainie. Według planu nastolatków wcielono by do armii na podstawie wiosennego i jesiennego poboru. 

Jak szacuje ukraiński wywiad, do Junarmii może należeć ok 64 tysiące obywateli Rosji w wieku 17-18 lat. Liczba wszystkich członków na terenie całego kraju to nawet 16 milionów osób, bowiem do Junarmii dołączać mogą dzieci od 8 roku życia. 

Junarmia jest propagandową organizacją dziecięco - młodzieżową nastawioną na indoktrynowanie jej członków. Powołana została w 2016 roku i podlega Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. 

Ukraiński wywiad zauważył, że wysyłanie na wojnę w Ukrainie nieletnich niebezpiecznie przypomina praktyki stosowane podczas II wojny przez nazistowskie Niemcy. Adolf Hitler podjął bowiem decyzję o rzuceniu na front oddziałów "Hitlerjugend".

Armia rosyjska w liczbach. Według raportów to druga co do wielkości armia na świecie

Zgodnie z raportem Global Firepower Military Strenght Ranking z 2022 roku, drugą wojskową siłę na Ziemi stanowi armia rosyjska. Liczebność żołnierzy to 850 tys., do tego 250 tys. rezerwistów i drugie tyle sił paramilitarnych takich, jak policja, czy straż graniczna. 

Przed inwazją na Ukrainę armia rosyjska dysponowała 12,4 tys. czołgów, 30 tys. pojazdów opancerzonych, 6,5 tys samobieżnej artylerii,  7,5 tys. holowanych jednostek artyleryjskich oraz 3,3 sztuk samobieżnych wyrzutni rakietowych. 

Rocznie Rosja wydaje na cele obronne ok 42,1 mld dolarów.

Głównodowodzącym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jest prezydent Rosji , któremu podporządkowany jest Minister Obrony. Stanowisko to od 2012 piastuje  generał armii Siergiej Szojgu.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM