Broń hipersoniczna. Co to jest? Jak działa rakieta hipersoniczna? Jaki ma zasięg?

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o wykorzystaniu hipersonicznego pocisku Kindżał podczas ataku na rosyjski magazyn wojskowy. Rakiety hipersoniczne to najnowocześniejsza broń o ogromnym potencjale. Dotąd nie wykorzystywano jej w żadnym konflikcie zbrojnym. Broń hipersoniczna. Co to? Jak działa rakieta hipersoniczna? Jaki ma zasięg? Wyjaśniamy.

Rakieta hipersoniczna. Rosjanie zaatakowali ukraiński magazyn w Delatynie (obwód iwanofrankowski)

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o wykorzystaniu hipersonicznego pocisku Kindżał do zniszczenia ukraińskiego magazynu rakiet i amunicji lotniczej w Delatynie (obwód iwanofrankowski). To pierwsze użycie broni hipersonicznej w trakcie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i najpewniej nie ostatnie. Rakieta hipersoniczna, która zniszczyła magazyn w Delatynie, to element jednego z najnowocześniejszych systemów bojowych znajdujących się w posiadaniu rosyjskich sił zbrojnych.

- Rzeczywiście wróg uderzył w nasze magazyny […] Są uszkodzenia i zniszczenia. Doszło do detonacji amunicji - poinformował rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, potwierdzając jednocześnie doniesienia rosyjskich służb. Dodał także, że "Ukraina stała się, niestety, poligonem doświadczalnym dla przeróżnego arsenału broni rakietowej Rosji".

Broń hipersoniczna. Co to jest i jak działa? Te pociski są szybsze od dźwięku, systemy obronne nie mają z nimi szans

Pocisk hipersoniczny może poruszać się z prędkością pięcio, a nawet dwudziestopięciokrotnie wyższą od dźwięku (stąd jego nazwa, ponieważ hipersoniczny oznacza właśnie naddźwiękowy). To jednak nie jedyny aspekt, który czyni je tak zabójczo skutecznymi. Rakieta hipersoniczna potrafi zmieniać kurs już w trakcie lotu, co znacząco utrudnia jej zestrzelenie przez systemy obronne. Dlatego największe światowe mocarstwa prześcigają się w ulepszaniu tej technologii wojskowej. Obecnie prace nad bronią hipersoniczną prowadzone są m.in. w USA, Rosji, Chinach czy Wielkiej Brytanii.

Rosyjska rakieta, która spadła na magazyn w Ukrainie, to model Ch-47M2 Kindżał. Na tego rodzaju pocisku zamontowany jest napęd, który pozwala osiągnąć głowicy prędkość naddźwiękową w ciągu zaledwie kilku sekund. Dokładne dane nt. Kindżałów nie są znane, jednak rozmiar i wygląd sugerują, że może on być odmianą rakiety 9M723 systemu Iskander.

Rosyjskie rakiety hipersoniczne weszły do służby niedawno, bo w 2018 roku, a ich pełen potencjał poznamy najprawdopodobniej dopiero w trakcie bieżących walk na Ukrainie. Już teraz jednak dostępne są informacje, że z rosyjską bronią hipersoniczną nie poradzi sobie nawet nowoczesny amerykański system Patriot.

Rosyjska rakieta hipersoniczna. Jaki ma zasięg? Jej zdolności bojowe robią wrażenie

Rosyjskie pociski Kindżał to typ pocisku powietrze-ziemia, a więc są one wystrzeliwane ze statków powietrznych. Do ich przenoszenia zdolne są myśliwce MiG-31K i bombowce Tu-22M3. Rakiety te mogą przenosić zarówno głowice jądrowe, jak i konwencjonalne. Najprawdopodobniej zasięg Kindżału wynosi do. 3 tys. km. Jest to odległość porównywalna do trasy, jaką trzeba przebyć, aby dotrzeć z Moskwy do Paryża.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM