Rosyjska grupa Wagnera gromadzi kolejnych najemników. Jaki jest cel ich działań?

Wagnerowcy sieją postrach na Ukrainie. Próbę zabicia Zełeńskiego osobiście zlecił wagnerowcom sam Władimir Putin - podaje ukraiński wywiad.

Kolejni najemnicy związani z prywatną firmą wojskową, tak zwaną "grupą Wagnera", przybyli w niedzielę na Ukrainę, by zamordować najważniejsze osoby w państwie – poinformował ukraiński wywiad. Jak podaje, Władimir Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Wszystkie poprzednie próby zamordowania (głowy państwa) zakończyły się niepowodzeniem i eliminacją terrorystów - przekazały ukraińskie służby.

Na liście celów tzw. grupy Wagnera znaleźli się także premier Ukrainy Denys Szmyhal i szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Według brytyjskiego dziennika "The Times", Zełenski był rzekomo brany na cel przez najemników już trzykrotnie. Jak poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, pierwszy raz zamach miały przeprowadzać czeczeńskie siły specjalne przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa. W innych przypadkach za zamachy odpowiadali wagnerowcy.

Wagnerowcy: co to takiego? Prywatna armia Putina do zadań specjalnych objęta unijnymi sankcjami ze względu na stosowane przez nich tortury, egzekucje i zabójstwa

Tzw. rosyjska Grupa Wagnera (z ang. PMC Wagner) to prywatna firma wojskowa powiązana prawdopodobnie z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Grupa jest wysyłana do miejsc konfliktów, w które kraj Władimira Putina oficjalnie nie jest zaangażowany. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowców objęto unijnymi sankcjami ze względu na stosowane przez nich tortury, egzekucje oraz zabójstwa w wielu miejscach na świecie – także w ukraińskim Donbasie. 

Idea stworzenia w Rosji prywatnej armii pojawiła się w środowisku rosyjskich służb specjalnych, po pomarańczowej rewolucji na Ukrainie w 2014 roku. Nazwa grupy pochodzi od pseudonimu założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner" (ten przydomek Utkina został wybrany na cześć ulubionego kompozytora Adolfa Hitlera). Dmitrij Utkin był petersburskim restauratorem, który dzięki zagwarantowanym mu dostawom cateringu dla Kremla i później Armii Federacji Rosyjskiej, stał się wpływowym oligarchą. Utkin to emerytowany podpułkownik specnazu oraz weteran obu wojen rosyjskich przeciwko Czeczenii.

W działaniach wagnerowców widoczne są, poza strategiami bojowymi, metody typowe dla operacji informacyjnych i propagandowych.

Rosyjska Grupa Wagnera będzie zasilona najemnikami z Libii. "Osiągnięto porozumienie"

Z informacji sztabu generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych podanych w poniedziałek (21.3.2022) wynika, że po stronie wojsk rosyjskich w wojnie Ukrainie będą walczyć najemnicy z Libii. Porozumienie w tej sprawie zostało prawdopodobnie osiągnięte podczas wizyty generała Chalifa Haftara (to jedna z głównych postaci w libijskiej wojnie domowej) w Moskwie.

Według dostępnych informacji, podczas wizyty szefa Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Chalifa Haftara w Moskwie osiągnięto porozumienie w sprawie wysłania libijskich "ochotników" na Ukrainę do udziału w działaniach wojennych po stronie Federacji Rosyjskiej. Transfer najemników ma się odbywać prawdopodobnie na koszt prywatnej firmy wojskowej "Liga" (dawniej "Wagner"), samolotem rosyjskich sił powietrznych - czytamy w komunikacie ukraińskiego dowództwa opublikowanym w niedzielę (20.03.2022) na Facebooku.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM