Ropa: cena za baryłkę mocno w górę. Czy paliwo będzie tańsze?

W poniedziałek (21.03.2022) na światowych giełdach doszło do kolejnego wzrostu cen ropy WTI i ropy Brent. Poza wojną w Ukrainie znaczenie ma trwający na Bliskim Wschodzie konflikt oraz nowa fala koronawirusa w Chinach, oddziałująca na podaż ropy.

W poniedziałek (21.03.2022) cena za baryłkę ropy na giełdach paliw na świecie idą mocno w górę. To już trzecia z kolei sesja ze zwyżkami notowań surowca. 

Tymczasem gigant naftowy Saudi Aramco poinformował w niedzielę (20.03.2022) o 124-procentowym wzroście zysku netto w 2021 roku. Jak podaje firma, dochód netto Aramco wzrósł w 2021 roku do 110 miliardów dolarów w porównaniu do 49,0 miliardów dolarów w 2020 roku" – podała firma. Komunikat został wydany kilka godzin po tym, jak jemeńscy rebelianci zaatakowali co najmniej sześć obiektów w Arabii Saudyjskiej, między innymi zakłady Saudi Aramco, powodując „chwilowy" spadek produkcji. Sprawa odbiła się dziś negatywnie na sytuacji na światowym rynku paliw. 

Inwestorzy na świecie przyglądają się również kolejnej fali epidemii koronawirusa w Chinach, która ma szczególne znaczenie dla ceny za baryłkę ropy, jak również popytu na ropę oraz jej produkty. Ważne będą w tym przypadku konsekwencje działań podejmowanych w Chinach.

Czy cena za baryłkę ropy wkrótce się obniży? Konieczne zwiększenie inwestycji w nowe moce wydobywcze

Jak powiedział cytowany przez "Financial Times" prezes Saudi Aramco Amin Nasser, m.in. z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę konieczne jest zwiększenie inwestycji w nowe moce wydobywcze, by utrzymać globalną podaż - obecnie spada ona według Nassera w tempie 7 proc. rocznie.

Prezes Saudi Aramco przekazał, że spółka zamierza do 2027 r. podnieść swoje moce wydobywcze z poziomu 12 mln do 13 mln baryłek ropy dziennie. By to osiągnąć, saudyjski gigant zamierza zwiększyć swoje wydatki inwestycyjne z 31,9 mld dol. w 2021 roku do 40-50 mld dol. w 2022 roku. 

Wzrost produkcji ropy naftowej może mieć korzystny wpływ na normalizację cen surowca na światowych rynkach. 

Ropa WTI i ropa Brent: cena w górę po ataku jemeńskiej grupy Huti na obiekty w Arabii Saudyjskiej i nowej fali Covid-19 w Chinach

Na dzisiejszą sytuację na rynkach ropy negatywnie wpłynęły jednak informacje z Arabii Saudyjskiej, gdzie bojownicy jemeńskiej grupy Huti, sprzymierzonej z Iranem, zaatakowali co najmniej sześć obiektów w Arabii Saudyjskiej w sobotę i w niedzielę (19 i 20 marca 20220), w tym niektóre obiekty należące do koncernu Saudi Aramco. Konflikt w Jemenie jest w dużej mierze postrzegany jako wojna zastępcza między Arabią Saudyjską a Iranem, a Huti twierdzą, że walczą ze skorumpowanym systemem i obcą agresją.

Inwestorzy na świecie śledzą też z uwagą wysiłki podejmowane przez władze Chin, które starają się zapanować nad kolejną falą epidemii koronawirusa w tym kraju. Szczególnie ważne znaczenie dla rynków paliw mogą mieć konsekwencje podejmowanych w Chinach działań i wprowadzania lockdownów.

Skoki ceny za baryłkę ropy na globalnych giełdach paliw skłaniają czołowych światowych importerów tego surowca do wywierania silniejszej presji na producentów ropy – w tym kraje OPEC – aby zwiększyli oni podaż. M.in. w weekend władze Japonii zaapelowały do Zjednoczonych Emiratów Arabskich o podwyższenie dostaw ropy z ZEA.

Cena oleju napędowego: Orlen z ceną 6,49 zł za olej napędowy. Na Statoil zapłacimy ponad 7 złotych

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie niezmiennie rosną I na razie nic nie zapowiada, aby miały spadać. 

W poniedziałek (21.03.2022) baryłka ropy WTI (West Texas Intermediate) w dostawach na kwiecień kosztuje na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 108,30 USD, czyli wyżej o 3,44 proc. Z kolei cena ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj wynosi 111,50 USD za baryłkę, czyli wyżej o 3,31 proc.

Jak podaje strona Motofakty.pl, dziś (21.03.2022) na Orlenie za benzynę PB 95 zapłacimy 6,12 zł, a za olej napędowy – 6,49 zł (ceny pochodzą ze stacji paliw w Żyrardowie). Na stacji E Leclerc dzisiejsza cena benzyny to 6,46 zł. Za olej napędowy na Statoil w Szczecinie zapłacimy z kolei aż 7,16 zł. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM