Wniosek o PESEL dla Ukraińca. Kolejki w urzędach nawet na kilka tysięcy osób

Numer PESEL dla Ukraińców: wydano ich już prawie 200 tysięcy. Samorządy będą uruchamiały dodatkowe punkty wydawania wniosków.

Jak poinformował dziś (22.03.2022) sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński, pod koniec dnia w poniedziałek (21.03.2022) wydano już prawie 200 tysięcy numerów PESEL dla obywateli Ukrainy. Jeżeli to tempo się utrzyma – a Cieszyński zakłada, że raczej będzie rosło – to we wtorek pod koniec dnia będzie to około ćwierć miliona osób. 

Cieszyński przyznał, że kolejki Ukraińców przed punktami nadawania numerów PESEL "są przejawem zainteresowania". "Od początku liczyliśmy się z tym, że to zainteresowanie będzie duże, mając na uwadze fakt, jak wiele osób przyjechało do Polski z Ukrainy" – tłumaczył.

Będą dodatkowe punkty do składania wniosku o PESEL dla Ukraińca. Gdzie oprócz Stadionu Narodowego w Warszawie powstaną?

Osoby ubiegające się o numer PESEL dla Ukraińców będą się musiały uzbroić w cierpliwość. W wielu miejscach są gigantyczne kolejki, w innych na razie wstrzymano zapisy na rejestrację. Jednym z takim miejsc jest chociażby ratusz w Bydgoszczy, który czasowo wstrzymał rezerwację wizyt w Miejskim Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy. W kolejce po numer PESEL zapisano tam już 5 tysięcy osób i to tylko do połowy kwietnia. 

Sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński poinformował, że w tym tygodniu rozpoczęła się dystrybucja dodatkowego sprzętu, dzięki któremu samorządy będą mogły uruchomić dodatkowe punkty wydawania wniosków o numer PESEL dla Ukraińców. Taki punkt nadawania numeru PESEL dla Ukraińców został uruchomiony na Stadionie Narodowym w Warszawie:  

- To jest punkt, który jest w stanie obsłużyć 1,5-2 tysiące, może nawet 3 tysiące osób dziennie. Czyli też bardzo istotnie do tego rozładowania się kolejek przyczynia. Jestem przekonany, że wraz z upływem czasu te kolejki będą coraz krótsze i ten proces będzie już obsługiwany bez jakichkolwiek perturbacji – powiedział.

Tylko w niedzielę 20 marca 2022 w punkcie na PGE Narodowym w Warszawie nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL; łącznie w ten weekend wydano ich tam 2623 – poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza.

Punkt na PGE Narodowym jest czynny w godzinach od 8:00 do 16:00 i znajduje się w pobliżu recepcji głównej po wschodniej części areny zlokalizowanej na promenadzie zewnętrznej, do której prowadzą schody. Wejście jest przez bramę numer 11.

Jak złożyć wniosek o PESEL dla Ukraińca? Sprawa dotyczy już niemal 2 mln osób

Według poniedziałkowych danych Straży Granicznej, od 24 lutego 2022, czyli początku wojny z Rosją, z Ukrainy do naszego kraju przybyło 2,125 mln osób. W poniedziałek (21.03.2022), do godz. 15:00 granicę przekroczyło 18,1 tysięcy uchodźców. Większość z nich zostanie w Polsce i będzie się ubiegało o numer PESEL dla Ukraińców.

Wniosek o PESEL dla Ukraińca mogą otrzymywać osoby, które przybyły na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w tym kraju i deklarują zamiar pozostania w Polsce.

- Jeżeli przybyłeś z innego państwa, np. ze Słowacji i posiadasz Kartę Polaka, także może być Ci nadany nr PESEL" – dodano.

 

Wniosek można wypełnić w dowolnym urzędzie gminy. Do wniosku o PESEL dla Ukraińca należy dołączyć m.in.: wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę, dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, dokument potwierdzający urodzenie (w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia), adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego do nadania profilu zaufanego i e-tożsamość, jak również fotografię spełniającą określone parametry. Urzędnik pobierze od wnioskodawcy odcisk palca.

W przypadku braku wymaganych dokumentów, PESEL zostanie nadany na podstawie oświadczenia złożonego urzędnikowi. Za podanie nieprawdziwych danych można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej.

Numer PESEL dla Ukraińców: do czego jest potrzebny?

Numer PESEL to unikatowy dla każdego mieszkańca Polski numer identyfikacyjny nadawany dorosłym i dzieciom. Jest on potrzebny do załatwienia wszystkich urzędowych spraw, podjęcia pracy czy skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Aby otrzymać numer PESEL, nie trzeba być zameldowanym w Polsce.

Dzięki uzyskaniu numeru PESEL dla Ukraińca, pobyt w Polsce może być legalny. Zgodnie z informacjami podanymi w instrukcji przygotowanej przez rząd, osoba z PESEL-em nie będzie miała statusu uchodźcy. 

Warto pamiętać, że nadanie numeru PESEL nie jest tożsame z nadaniem obywatelstwa polskiego. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM