Składanie wniosków o paszport wstrzymane? Będą nowe przepisy

Andrzej Duda podpisał nową ustawę o dokumentach paszportowych. W okresie przygotowawczym nie będzie możliwości złożenia wniosku ani odebrania dokumentu w urzędzie.

W niedzielę 27 marca 2022 r. wejdzie w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych w Polsce. Jej wynikiem jest zmiana oraz wdrożenie we wszystkich organach paszportowych w kraju i za granicą nowego systemu informatycznego. Z tego powodu w okresie przygotowawczym, który będzie miał miejsce w dniach 22-27 marca 2022 r., nie będzie możliwości składania wniosków o paszporty biometryczne. W tych dniach nie będzie też można ich odebrać.

W wyjątkowych sytuacjach pozostanie możliwość uzyskania paszportu tymczasowego – np. w przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentu i jednocześnie konieczności powrotu do kraju stałego zamieszkania.

Osoby, które posiadają już paszport, nie mają powodów do obaw: dokumenty wydane przed 27 marca 2022 roku zachowają swoją ważność.

Składanie wniosku o paszport. Nie będzie już papierowej wersji wniosków do wypełnienia. Uproszczone też zostaną opłaty paszportowe

Wraz z wdrożeniem nowego systemu obywatele będą korzystać z uproszczonej procedury wnioskowania o paszport:

  • nie będzie już konieczności wypełniania papierowych wniosków. Wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do składania podpisu;

  • uruchomione zostaną dodatkowe usługi: weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie, jakie dane są przetwarzane w rejestrze. Każdy będzie też miał możliwość otrzymywania powiadomienia, np. o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu;

  • będą nowe metody zgłaszania utraty paszportu: oprócz formy osobistej, utratę paszportu będzie można zgłosić samodzielnie przez e-puap lub e-usługę (dzięki której zgłoszenie będzie automatycznie generowało unieważnienie utraconego paszportu zapobiegając tym samym nieuprawnionemu użyciu takiego dokumentu).

Zgodnie z nowymi przepisami, do 12 lat obniżono też granicę wiekową, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności oraz podpisem i odciskami palców. 

Usystematyzowano również opłaty paszportowe, a konkretne stawki będą określone dopiero w rozporządzeniu wykonawczym. 

Nowa ustawa wejdzie w życie z dniem 27 marca 2022 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących uruchomienia usługi elektronicznej umożliwiającej wnioskowanie o paszport lub paszport tymczasowy dla osób do 12 lat – te przepisy będą obowiązywały dopiero po 30 września 2022 r. 

Czy mogę już odebrać paszport? Obywatel.gov.pl  podpowie

W nowej ustawie uregulowano kwestie usprawniające proces wydawania paszportów. Przy odbiorze paszportu, w miejsce bezwzględnego wymogu potwierdzenia tożsamości wyłącznie w oparciu o ważny dokument tożsamości, zaproponowano, aby tożsamość danej osoby można było potwierdzić na podstawie odcisku palca.

Gdzie można sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru? Taka bezpłatna usługa online jest dostępna na stronie Obywatel.gov.pl. Na tej samej stronie znajdziesz też wszystkie informacje dotyczące polskich paszportów.

Wniosek o paszport online 2022. Złożysz go dopiero po 27 marca

Nowe przepisy, które wejdą w życie już 27 marca, ułatwią procedurę składania wniosku o paszport. Do tej pory po wniosek paszportowy należało się udać do urzędu. Po wejściu nowych przepisów nie będzie już konieczności wypełniania papierowego wniosku, będzie go można złożyć przez Internet. Elektroniczny dokument będzie generowany przez urzędnika i za pomocą specjalnego tabletu podpisywany już na miejscu w urzędzie przez osobę składającą wniosek.

Nowe regulacje przewidują, że podczas wnioskowania nie będzie wymagane legitymowanie się dowodem osobistym lub starym paszportem, bo tożsamość będzie weryfikowana za pomocą danych z Rejestrów Państwowych. Jedynie w przypadku wątpliwości, urzędnik będzie mógł poprosić dodatkowo o okazanie dodatkowych dokumentów. 

Chcesz złożyć wniosek o nowy paszport? Rezerwacja wizyty będzie możliwa dopiero po wdrożeniu nowego systemu informatycznego – czyli po 27 marca 2022 r.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM