Mapa walk na Ukrainie. Czy Rosja odnosi zamierzone wojenne sukcesy?

Właśnie mija 27 dzień wojny, jaką Rosja rozpoczęła na Ukrainie. Rosjanie, którzy mieli w planach błyskawiczne zwycięstwo, niespodziewanie napotkali zacięty opór. Mapa walk na Ukrainie pokazuje, że rosyjska ofensywa, mimo kilku postępów, utknęła w miejscu

Ukraina - mapa wojny pokazuje niewielkie postępy rosyjskiej armii 

Rosja wkroczyła na terytorium Ukrainy 24 lutego. Ponad trzy tygodnie później rosyjska ofensywa straciła impet, a w niektórych miejscach została wyparta przez obronę Ukrainy. 

Brak realizacji celu, jakim było zdobycie największych ukraińskich miast takich, jak Kijów, Charków czy Odessa skutkuje "brutalnym i krwawym impasem", który może trwać tygodnie, a nawet miesiące - ostrzega Instytut Badań nad Wojną (ISW)

Eksperci twierdzą, że brak postępów zmusił rosyjską armię do zmiany strategii. Obecnie wojska Putina przyjęły "strategię na wyczerpanie" którą realizują  poprzez częstsze uderzenia w cywilów i niszczenie ukraińskich miast.

Ukraina - mapa walk. Walka o Kijów

Rosyjska armia od początku wojny dążyła do otoczenia i odcięcia Kijowa, jednak większość terenów wokół stolicy pozostaje pod kontrolą Ukraińców. 

Rosyjskie wojska nacierające na Kijów napotkały silny opór Ukrainy i musiały zmierzyć się z problemami logistycznymi między innymi z brakiem paliwa. 

Rosjanom udało się podejść na północne przedmieścia Kijowa (ok. 25 km od centrum miasta), czyli do miejscowości Bucza i Irpień, jednak nie sforsowali rzeki w Irpieniu. Na korzyść ukraińskiej armii działa nie tylko rzeka. Trudne tereny takie, jak bagna i grzęzawiska dodatkowo spowalniają rosyjską armię.

Na północny wschód od Kijowa Rosjanom prawie udało się okrążyć miasto Sumy, ale ukraińska obrona powstrzymała ofensywę poprzez odcięcie Rosjan od południa.

Ukraina - mapa wojny. Rosyjskie zdobycze na południu Ukrainy

Największe postępy rosyjska ofensywa poczyniła na południu Ukrainy, gdzie udało jej się objąć kontrolą pas łączący zajęty w 2014 roku Krym z okupowanymi Donieckiem i Ługańskiem. Znajdujące się w tym rejonie portowe miasto Mariupol zostało otoczone przez Rosjan z początkiem marca. Ukraińskie władze podają, że w mieście utknęło ok 300 tys cywilów. W poniedziałek rano rząd Ukrainy odrzucił żądanie Rosji o kapitulacji Mariupola. Rosjanie w zamian za poddanie miasta zadeklarowali utworzenie dwóch korytarzy humanitarnych, którymi ludność cywilna mogłaby opuścić Mariupol.  Jak podają ukraińskie władze, miasto znajduje się na granicy katastrofy humanitarnej. Jednak dotychczasowe próby ewakuacji mieszkańców przez korytarze humanitarny nie powiodły się, bowiem Rosjanie zaczęli ostrzeliwać cywilów.

Jednym z głównych celów rosyjskiej ofensywy jest zdobycie miasta Mikołajew, co utorowało by Rosjanom drogę do Odessy i ostatecznie odcięło Ukrainę od Morza Czarnego. 

Również otoczenie Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy zostało odparte do czego przyczynił się fakt, iż Rosjanom skończyły się zapasy amunicji. 

Quentin Sommerville, wysłannik BBC, który był w tym tygodniu w Kijowie twierdzi, że Rosjanie są sfrustrowani brakiem postępów i niemożnością przejęcia ukraińskich miast, dlatego zaczynają równać z ziemią całe osiedla mieszkalne.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM