Dziennikarskie śledztwo ws. majątków oligarchów. Jak Oleg Deripaska zarabia w Polsce?

Jednym z oligarchów objętych sankcjami w USA i Wielkiej Brytanii ze wzgledu na rosyjską inwazję na Ukrainę jest Oleg Deripaska. Jak informuje "Frontstory" czerpie on w Polsce korzyści dzięki 31 spółkom.
Zobacz wideo

Sieć Organized Crime and Corruption Reporting Project postanowiła przeprowadzić międzynarodowe śledztwo, by tropić rozsiane po całym świecie majątki rosyjskich oligarchów. W projekcie weźmie udział 25 redakcji, m.in "The Guardian", "Le Monde", a także dziennikarze z Polski. 

Jego celem jest identyfikacja i skatalogowanie zagranicznego majątku rosyjskich oligarchów. Polskim partnerem organizacji jest frontstory.pl, który uruchomił bazę "Russian Asset Tracker". Aktualnie zawiera ona listę aktywów o wartości ponad 17 miliardów dolarów, powiązanych z rosyjskimi oligarchami i osobami wspierającymi reżim Władimira Putina.

Jednym z tych oligarchów jest, objęty sankcjami, Oleg Deripaska. Deripaska jest jednocześnie jednym ze znaczących udziałowców polskich kontraktów austriackiego Strabagu, który buduje drogi, koleje, galerie handlowe i dworce. To jeden z głównych beneficjentów państwowych przetargów. Co roku w Polsce zarabia miliardy.

Oleg Deripaska. Objęty sankcjami w USA i Wielkiej Brytanii, ale nie w Unii Europejskiej

Jak informuje fronstory.pl, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę uważany za przyjaciela Władimira Putina Oleg Deripaska został objęty sankcjami przez USA i Wielką Brytanię, ale nie przez Unię Europejską, choć - jak zaznaczono - "jego związki z Kremlem są znane i nie ulegają wątpliwościom". 

Portal, powołując się na rejestr beneficjentów rzeczywistych spółek działających w Polsce, podkreśla, że Deripaska czerpie korzyści z 31 z nich, z których większość ma być powiązana z austriackim Strabagiem właśnie. 

Oligarcha ma mieć w nim udziały za pośrednictwem zarejestrowanej na Cyprze spółki MKAO Rasperia Limited. Frontstory.pl zwraca uwagę, że austriacki holding to też "pośrednio udziałowiec spółki Hotele Warszawskie Syrena", która zarządza hotelem Polonia Palace, a oprócz tego ma hotele Metropol i MDM. 

Zwrócono też uwagę, że "rodzina Haselsteinerów, która poprzez rodzinną fundację kontroluje Strabah, od lat próbuje bezskutecznie odkupić od Rosjan udziały". "Obecnie HFP (Haselsteiner Familien-Privatstiftung) zdecydowała się na rozwiązanie umowy konsorcjum, którego udziałowcami oprócz Raseperii są jeszcze grupa UNIQA/Raiffeisen. Zarząd Strabag podjął także decyzję o zaniechaniu wypłaty dywidendy, by uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariatu MKAO Rasperia Limited" - czytamy. 

Frontstory.pl zauważa też działania Polski w tej sprawie, a raczej ich brak. Jak pisze portal, Polska nie zamroziła ani nie zablokowała na razie żadnych rosyjskich aktywów. We wtorek, rząd zaproponował, by w tym celu dokonać zmiany konstytucji

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM