Wizyta Joe Bidena w Europie. Biały Dom ogłosił pierwsze szczegóły

Podczas wizyty w Europie prezydent USA Joe Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk w Europie - powiedział we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, Biden ogłosi też nową inicjatywę ws. pomocy humanitarnej.
Zobacz wideo

Doradca prezydenta zapowiedział, że ogłoszone zostaną zarówno nowe sankcje, jak i dodatkowe restrykcje zamykające istniejące luki. Dodał również, że podczas wizyty w Brukseli i Warszawie Joe Biden będzie omawiał długoterminowe rozmieszczenie wojsk sojuszu na wschodniej flance, a także "dołączy do działań zmniejszających uzależnienie Europy od Rosji".

Sullivan stwierdził także, że Rosja poniosła porażkę co do wszystkich swoich celów, nigdy nie zabierze Ukraińcom Ukrainy. - Rosja planowała osiągnąć trzy podstawowe cele, rozpoczynając swoją inwazję: po pierwsze, podporządkować sobie Ukrainę, po drugie, zwiększyć swoją siłę i prestiż i po trzecie, podzielić i osłabić Zachód - powiedział Sullivan podczas wtorkowego briefingu zapowiadającego podróż prezydenta Joe Bidena do Europy. Jak ocenił, Rosja nie tylko nie osiągnęła żadnego z celów, lecz w każdym aspekcie pogorszyła swoją sytuację. - Choć Rosja może wziąć więcej terytorium za sprawą swojej brutalnej operacji militarnej, nigdy nie zdoła zabrać kraju Ukraińcom - dodał. 

Wytłumaczył też, że w tej chwili dowódcy uważają, że na wschodniej flance jest wystarczająco wojsk, będziemy rozmawiać o zmianach w długim terminie.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA stwierdził też, że Biden odwiedzi Polskę, bo przyjęła na siebie największe brzemię i tam mamy najwięcej wojsk.

W środę prezydent USA przyleci do Brukseli, gdzie będzie w czwartek uczestniczyć w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. Prezydent USA w piątek natomiast odwiedzi Warszawę, po czym w sobotę spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Bidenowi nie będzie towarzyszyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, która przekazała we wtorek, że jest zakażona koronawirusem. 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM