Strona ukraińska: Rosyjscy okupanci splądrowali laboratorium w Czarnobylu

Rosyjscy żołnierze okupujący elektrownię jądrową w Czarnobylu "splądrowali i zniszczyli" laboratorium posiadające radioaktywne próbki - podała stacja BBC, cytując komunikat ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia w Czarnobylu.

"Centralne Laboratorium Analityczne, które przetwarzało odpady nuklearne, pracowało z "wysoce aktywnymi próbkami oraz próbkami izotopów promieniotwórczych, które teraz są w rękach wroga" – podkreśliła agencja na Facebooku.

Laboratorium, którego budowa kosztowała 6 mln euro, było wyposażone w "cenny sprzęt analityczny", niedostępny w innych miejscach Europy – dodała agencja.

Instalacje jądrowe w Czarnobylu i Czarnobylska Strefa Wykluczenia stały się celem ataku Rosji już w pierwszym dniu inwazji, 24 lutego. Od tamtego czasu strona ukraińska nie odzyskała kontroli nad elektrownią i jej najbliższym otoczeniem.

W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotychczas nie zaobserwowano podwyższonego poziomu promieniowania w przypadku żadnej z elektrowni na terytorium Ukrainy. Wciąż nie ma jednak kontaktu z systemami danych jądrowych w Czarnobylu.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> 

TOK FM PREMIUM